Erişkin obsesif kompulsif bozukluk olgularında çocukluk çağı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, tik ve ayrılık kaygısı bozukluğu eş tanılarının değerlendirilmesi
Evaluation of childhood attention deficit-hyperactivity disorder, tic disorder and seperation anxiety disorder comorbidities in adult patients with obsessive compulsive disorder
- Tez No: 464808
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE ALYANAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Anksiyete Bozuklukları Birimi'nde, OKB tanısı ile takip edilen hastaların, sosyodemografik ve klinik özellikleri ve çocukluk çağı psikiyatrik bozukluklarının değerlendirilmesi planlandı. Bu şekilde OKB hastalarında sosyodemografik ve klinik özelliklerin yanı sıra DEHB, ayrılık kaygısı bozukluğu ve tik bozukluğu başta olmak üzere çocukluk çağı eş tanılarını ve bunların OKB semptomları ve gidişi üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya katılan 45 olguya DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Klinik Görüşme Anketi (SCID-I), Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) Türkçe Uyarlaması' nın DEHB, Tik Bozukluğu ve Ayrılık Kaygısı Bozukluğu ile ilgili kısımları uygulandı. OKB belirtileri ve şiddetini değerlendirmek için Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOCS) ve DEHB taraması için Wender Utah Dercelendirme Ölçeği (WURS) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda OKB 'ye eşlik eden çocukluk çağı DEHB eş tanı oranı %37,8, ayrılık kaygısı bozukluğu (AKB) eş tanı oranı %33,3 ve tik bozukluğu eş tanı oranı %26,7 olarak saptanmıştır. Ayrıca çocukluk çağı eş tanılarının OKB belirtilerin sıklığı, başlangıç yaşı ve yaşam boyu görülen ek psikiyatrik bozukluklarla anlamlı derecede ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: Çocukluk çağı eş tanıları (başta DEHB ve Tik B. olmak üzere) OKB belirtilerinin sıklığını, başlangıç yaşını ve OKB ile birlikte görülen eş tanı sıklığını etkilemektedir. DEHB, AKB ve tik bozukluklarının özellikle erken başlangıçla ve OKB belirtilerindeki çeşitlilikle ilişkili olması, OKB' nin değişik zeminlerden kaynaklanabilen heterojen bir bozukluk olduğu fikrini destekleyebilir. OKB 'de çocukluk çağı eş tanılarının etkilerinin açıklanabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Our aim is to assess the sociodemographic, clinical an comorbid features of adult OCD patients at İstanbul University Department of Psychiatry. We also planned to assess their childhood Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), tic disorders (TD) and seperation anxiety disorder (SAD) to examine the relationship between childhood disorders and current OCD in adult OCD patients. Method: We performed the ADHD, SAD and TD chapter of Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) and Structured Clinical Interviews for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) to all the 45 patients. We also performed Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (Y-BOCS) to measure the severity of OCD symptoms and Wender-Utah Rating Scale (WURS) to examine ADHD retrospectively. Results: Childhood ADHD, SAD and TD comorbidity rates of adults with OCD were found to be %37,8, %33,3 and %26,7 respectively. We also found a significant relationship between childhood comorbidities and OCD symptom dimensions, age of onset and life time comorbidities in adult OCD cases. Conclusion: Our results about the relationship between the comorbidities of childhood ADHD, SAD and TD in adult OCD cases and early onset of the disorder, variation of obsessive compulsive symptom dimensions and life time comorbidity patterns; may support the idea that OCD is a heterogeneous disorder, based on several etiological factors. Further studies are needed to examine this relationship.