Ratlarda akustik travmaya bağlı gelişen işitme kaybı üzerine thymoquinone'nin etkisi
Effect of thymoquinone on hearing loss due to acoustic trauma in rats
  1. Tez No: 464822
  2. Yazar: MUSTAFA SAİD TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. APDULLAH AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endüstriyel toplumlarda sensörinöral işitme kayıplarının en sık nedenlerinden biri gürültüye bağlı işitme kayıplarıdır. İç kulaktaki azalmış kan akımının muhtemel etkisi ile birlikte korti organındaki hücrelerin mekanik hasarı gürültüye bağlı işitme kaybının primer sebebi olarak düşünülürdü. Günümüzde lipid peroksidasyon ürünleri ve serbest radikallerin aşırı üretimine bağlı oluşan yoğun metabolik aktivite başka bir anahtar faktör olarak düşünülmektedir. Kokleada gürültüye bağlı oluşan reaktif oksijen ürünleri artık iyi bilinmektedir ve bununla ilgili güncel birçok araştırma literatürde mevcuttur. Bu çalışmadaki amacımız ratlarda akustik travmaya bağlı gelişen işitme kaybı üzerine antioksidan özelliği olan TQ'nun koruyucu etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 40 rat ile başlandı. Çalışma öncesi tüm ratlara DPOAE ölçümü yapıldı. DPOAE yanıtı alınamayan 8 rat çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen 32 rat 4 gruba ayrıldı. Gruplardaki ratların her iki kulağıda çalışmaya alınarak, her grupta toplam 16 kulak değerlendirildi. 16 saat boyunca 4 kHz frekansında 100 dB şiddetinde beyaz gürültüye maruz bırakılarak ratlarda akustik travma modeli oluşturuldu. Kontrol grubuna (grup 1) 10 gün boyunca rat başına günde bir kez 0,5 ml mısıryağı i.p. olarak verildi. Bu gruptaki ratlar akustik travmaya maruz bırakılmadı. Çalışma öncesi, çalışmanın 4. ve 10.günlerinde DPOAE ölçümleri yapıldı. Akustik travma grubuna (grup 2) sadece akustik travma uygulandı. Akustik travma öncesi, akustik travma sonrası 1., 4. ve 10. gün DPOAE ölçümleri yapıldı. TQ+Akustik travma grubuna (grup 3) akustik travma öncesi 2 gün rat başına günde bir kez 10 mg/kg dozunda TQ i.p. olarak verildi. Daha sonra akustik travma uygulandı. Akustik travma sonrası 8 gün daha rat başına günde bir kez 10 mg/kg dozunda TQ i.p. olarak verilmeye devam edildi. TQ öncesi, TQ+akustik travma sonrası 1., 4. ve 10. gün DPOAE ölçümleri yapıldı. TQ grubuna (grup 4) 10 gün boyunca rat başına günde bir kez 10 mg/kg dozunda TQ i.p. olarak verildi. Bu gruptaki ratlar akustik travmaya maruz bırakılmadı. TQ öncesi, TQ'nun 4. günü ve 10.günü DPOAE ölçümleri yapıldı. Kontrol grubunda; çalışma öncesi ile çalışmanın 4. gün ve 10. gün SNR değerleri karşılaştırıldığında 3000Hz, 4000Hz ve 6000Hz'de istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Akustik travma grubunda; akustik travma öncesi ile akustik travma sonrası 1. gün SNR değerleri karşılaştırıldığında 3000Hz, 4000Hz ve 6000Hz'de istatistiksel olarak akustik travma sonrası anlamlı düşüş saptandı (p0,05). TQ+akustik travma grubunda; TQ öncesi ile TQ +akustik travma sonrası 1. gün SNR değerleri karşılaştırıldığında 3000Hz, 4000Hz ve 6000Hz'de istatistiksel olarak akustik travma sonrası anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Bu grupta TQ öncesi ile TQ+akustik travma sonrası 4. gün ve 10. gün SNR değerleri karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sadece TQ uygulanan grupta; TQ öncesi ile TQ'nun 4. gün ve 10.gün SNR değerleri karşılaştırıldığında 3000Hz, 4000Hz ve 6000Hz'de istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak TQ'nun akustik travmaya karşı kokleayı koruduğu kanaatindeyiz. TQ'nun akustik travmaya bağlı gelişen işitme kaybı üzerine koruyucu etkisinin desteklenmesi için, elektrofizyolojik çalışmalar ile birlikte histopatolojik ve biyokimyasal çalışmalarında yapıldığı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In industrial societies one of the most common causes of sensorineural hearing loss is noise-induced hearing loss. The potential impact of reduced blood flow in the inner ear with mechanical damage of cells in organ of Corti was considered to be the primary cause of noise-induced hearing loss. In nowadays, products of lipid peroxidation and intense metabolic activity induced by excessive production of free radicals are considered to be another key factor. Noise-induced reactive oxygen products in cochlea are now well known and many actual studies are available in the literature about it. The aim of this study is to investigate the protective effect of TQ, known to be antioxidant, in rats that have acoustic trauma-induced hearing loss. The study began with 40 rats. In all the rats DPOAE was performed before the study. 8 rats nonresponse to DPOAE were not included in to study. 32 rats included in the study were divided into 4 groups. As taken both ears of all rats in the groups, a total of 16 ears in each group were evaluated. Acoustic trauma model was created by exposing the rats to white noise in the intensity of 100 dB at a frequency of 4 kHz for 16 hours. Per rat 0.5 ml corn oil was given i.p. once a day for 10 days in control group (group 1). In this group, rats were not exposed to acoustic trauma. DPOAE measurements were performed before the study,on the 4th and 10th day of the study. Acoustic trauma group (group 2) was only exposed to acoustic trauma. DPOAE measurements were performed before acoustic trauma, and on the 1st , 4th and 10th day after acoustic trauma. Per rat 10 mg/kg TQ was given i.p. once a day for 2 days before the acoustic trauma in TQ+acoustic trauma group (group 3). Acoustic trauma was then applied. After acoustic trauma once daily 10 mg/kg ip TQ per rat was continued to be given for 8 days. DPOAE measurements were performed before TQ,and on the 1st , 4th and 10th day after TQ+acoustic trauma. Per rat 10 mg/kg TQ was given i.p. once a day for 10 days in TQ group (group 4). In this group, rats were not exposed to acoustic trauma. DPOAE measurements were performed before TQ,and on the 4th and 10th day after TQ. In control group; there was no statistically significant difference in 3000 Hz,4000 Hz and 6000 Hz when we compared SNR values of pre-study and SNR values of 4th and 10th day of study(p>0.05). In acoustic trauma group; there was statistically significant decrease in 3000 Hz,4000 Hz and 6000 Hz after acoustic trauma when we compared SNR values of pre-acoustic trauma and SNR values of 1th day after acoustic trauma(p0.05). In TQ+acoustic trauma group; there was no statistically significant difference in 3000 Hz,4000 Hz and 6000 Hz after acoustic trauma when we compared SNR values of pre-TQ and SNR values of 1th day after TQ+acoustic trauma(p>0.05). In this group, there was also no statistically significant difference when we compared SNR values of pre-TQ and SNR values of 4th and 10th day after TQ+acoustic trauma(p>0.05). In TQ group; there was no statistically significant difference in 3000 Hz,4000 Hz and 6000 Hz when we compared SNR values of pre-TQ and SNR values of 4th and 10th day after TQ(p>0.005). As a result we believe that TQ protect the cochlea against acoustic trauma. New studies including electrophysiological studies in conjunction with histopathological and biochemical studies are needed to support the protective effect of TQ on acoustic trauma-induced hearing loss.