İş gerekleri ve kaynaklarının iş – aile çatışması aracılığı ile işe tutkunluk ve tükenmişlik üzerindeki etkisi
Mediator effect of work family conflict in the effect of job demands - resources on work engagement and burnout
- Tez No: 464848
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, bir yandan iş aile çatışması ile iş gerekleri, iş kaynakları, işe tutkunluk ve tükenme arasındaki ilişki incelenmiş diğer yandan da iş aile çatışmasının iş gerekleri / kaynakları ile tükenme ve işe tutkunluk arasındaki aracı etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, hizmet sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda çalışan 297 kişiden kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle elde edilen bulgular öncelikle faktör ve güvenilirlik analizlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra ölçme modeli test edilerek yeterli uyum iyiliği değerlerine ulaşılmış ve yapısal eşitlik modeli test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda iş aile çatışmasının iş gerekleri, iş kaynakları, işe tutkunluk ve tükenme üzerindeki anlamlı etkisi kanıtlanmıştır. Ayrıca iş kaynaklarının işe tukunluk ve tükenme üzerindeki etkisine ve iş gereklerinin işe tutkunluk ve tükenme üzerindeki etkisine iş-aile çatışmasının aracılık ettiği belirlenmiştir. Son olarak, elde edilen bulguların uygulanması ve gelecekteki çalışmalarda kullanılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study on the one hand examines relationship between work-family conflict and job demands, job resources, work engagement and burn out, and on the other hand examines the mediator effect of work-family conflict between job demands/resources and work engagement and burn out. For this purpose, data obtained through convenience sampling method from 297 people working at companies in service sector was firstsubjected to factor analysis and reliability analysis. Then the measurement model was tested and goodness-of-fit was achieved, and structural equation modeling was applied. As a result of theperformed analysis, it has been proven that work-family conflict has a significant effect on job demands, job resources, work engagement and burn out. It has also been proven that work-family conflict is a mediator in the effect of job demands on work engagement and burn out, and in the effect of job resources on work engagement and burn out. Finally, suggestions were provided on implementation of the findings of this study and use of them in future studies.