Türkiyede kadınların işgücüne katılımı ve sosyal güvenlik reformu ile kadınlara yönelik yapılan düzenlemeler
Labor force participation of women in Turkey and the arrangements made for women with social security
- Tez No: 464855
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşgücü aktif nüfus içerisinde çalışan ve çalışmaya hazır olan nüfusun toplamından oluşur. Dünya'da ve Türkiye'de nüfusun yaklaşık yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar bu yüksek nüfusa rağmen bu oranda işgücüne katılamamaktadırlar. Bu oranı arttırmak için yapısal ve yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ancak Dünya'nın farklı coğrafyalarında yaşayan kadınlar ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve eğitim seviyeleri ile orantılı şekilde işgücüne katılmaktadırlar. Türkiye'de de benzer durum söz konusudur. İşgücü içerisinde yer alan kadınlar çalışmaları sonucu aktif olarak sosyal güvenlik sistemine dahil olmaktadırlar. İşgücü içerisinde olmasına rağmen çalışmayan veya işgücü içerisinde yer alamayan kadınlar ise pasif olarak sosyal güvenlik sisteminden yararlanmaktadırlar. Bu çalışmada, kadınların Dünyada hak kazanım ve işgücüne katılım süreci, Türkiye'de kadınların işgücüne katılım süreci, kadınlara yönelik Türkiye'nin imzaladığı ILO Sözleşmeleri, İş Kanununda kadınlara yönelik düzenlemeler, Türkiye'de kadınların işgücü piyasasına girişini engelleyen sorunlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca Sosyal güvenlik reformu ile kadınlara yönelik yapılan olumlu veya olumsuz düzenlemeler açıklanmış, önceki sosyal güvenlik kanunları ile karşılaştırılmıştır. Kadınların istihdamını arttırmaya teşvik uygulamalarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Labour, running and ready to work in the active population is the sum of the population. Women constitute almost half of the population in the world and in Turkey. Despite the high proportion of women in the population can not participate in the labor force. Structural and legal arrangements have been made to increase this ratio. However, women living in various regions of the Earth, and education levels, in line with the level of development of the countries involved in the labor force. A similar situation exists in Turkey. Active in the labor force as a result of the employment of women are involved in the social security system. Despite being in the labor force does not work or can not be included in the labor force while women passively benefit from the social security system. In this study, focused on the labor force participation of women in the world and the process of acquisition of rights, women's labor force in Turkey's accession process, Turkey has signed the ILO Conventions for women, Labour Law regulations for women, women's labor market problems that prevent the entry of Turkey. In addition to the reform of the social security arrangements for women explained the positive or negative, compared with the previous social security laws. Incentive to increase the employment of women in the mentioned applications.