Jandarmanın doğal afetlerdeki rolü: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş ve Hatay depremleri örneği
The role of gendarmerie in natural disasters: The case of February 6, 2023 Kahramanmaraş and Hatay earthquakes
- Tez No: 950329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye, sahip olduğu aktif fay hatları nedeniyle sık sık yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalan bir ülkedir. Bu doğal afetler sonrasında kamu güvenliğini sağlama, arama-kurtarma faaliyetlerine destek verme ve insani yardım ulaştırma gibi görevler, yalnızca sivil kurumlar değil; aynı zamanda askeri niteliğe sahip kolluk kuvvetleri açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Jandarma Genel Komutanlığının (JGK) doğal afetlerdeki rolü, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler örneğinde ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Jandarmanın afetlere müdahale sürecindeki görev ve sorumluluklarını, hukuki dayanaklarını ve uygulamadaki faaliyetlerini analiz ederek, bu katkının afete müdahale sistematiğindeki yerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması ve doküman analizi tekniğiyle mevzuat, resmi raporlar, JGK bültenleri, haber kaynakları ve akademik yayınlar incelenmiş; elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ayrıca saha faaliyetlerine ilişkin bazı görsel ve istatistiksel verilerden de yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, JGK'nın 6 Şubat depremleri sürecinde geniş kapsamlı ve çok boyutlu bir görev üstlendiği görülmüştür. Özellikle arama-kurtarma, tahliye, güvenlik, yardım malzemesi dağıtımı, trafik düzenlemesi ve sosyal destek gibi alanlarda aktif olarak sahada yer almış; koordinasyonun sağlanmasında ve vatandaşın temel ihtiyaçlarının karşılanmasında kritik roller üstlenmiştir. Ayrıca Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerinin profesyonel müdahaleleri, birçok canın kurtarılmasına doğrudan katkı sağlamıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin afet yönetim sisteminde Jandarmanın sahip olduğu kapasitenin artırılmasının ve bu kapasitenin bütünleşik afet yönetimi yaklaşımı içinde daha etkin kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, aynı zamanda diğer kamu kurumları ile kolluk kuvvetlerinin afetlerle mücadeledeki işlevine dair literatüre katkı sunmakta ve gelecekte benzer afet durumlarında alınabilecek önlemlere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is frequently exposed to devastating earthquakes due to its location on active fault lines. Following such natural disasters, tasks such as maintaining public order, supporting search and rescue operations, and delivering humanitarian aid are not only the responsibility of civilian institutions but also require significant involvement from military-structured law enforcement agencies. This study examines the role of the Turkish Gendarmerie General Command in natural disasters, focusing on the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. The purpose of the study is to analyze the duties and responsibilities of the Gendarmerie in disaster response, its legal foundations, and its operational practices, in order to assess its contribution to Türkiye's disaster management system. The research was conducted using a qualitative method. Legislation, official reports, bulletins from the Gendarmerie General Command, news sources, and academic publications were examined using literature review and document analysis techniques, and the data obtained were evaluated using content analysis. The data obtained were analyzed using content analysis. In addition, visual and statistical data related to field operations were also utilized. The findings reveal that the Gendarmerie General Command undertook a comprehensive and multifaceted role during the February 6 earthquakes. It was actively involved in areas such as search and rescue, evacuation, security provision, distribution of aid, traffic regulation, and social support. The professional interventions of the Gendarmerie Search and Rescue (JAK) teams significantly contributed to saving lives. Moreover, the Gendarmerie played a crucial role in ensuring coordination and meeting the basic needs of affected citizens. These findings highlight the necessity of enhancing the Gendarmerie's capacity within Türkiye's disaster management framework and integrating this capacity more effectively into a holistic disaster response approach. The study also contributes to the literature on the functions of other public institutions and law enforcement forces in combating disasters and sheds light on the precautions that can be taken in similar disaster situations in the future.