Diyaliz ünitesi hemşirelerinin organ/doku bağışı ve nakline yönelik yaklaşımları (Adana örneği)
Approach of the nurses of the dialiysis unit towards organ and tissue donation and transplantation (Adana example)
  1. Tez No: 464868
  2. Yazar: ESİN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tedavisi sadece nakil ile mümkün olan hastalıklar için, organ/doku nakli ve bağışı, önem arz etmektedir. Organ/doku nakli ve bağışı, ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bireyler, nakil konusunda yeterli bilgi sahibi olmadıkları için, bağış konusunda çekimser davranmaktadır. Organ/doku nakli ve bağışı konusunda, yeterli verimliliği sağlayabilmek, tedavi bekleyen hastaları sağlıklarına kavuşturabilmek adına, gerekli bilgilendirmenin yapılması önemlidir. Diyaliz ünitesi hemşiresinin, organ/doku nakli ve bağışı konusunda bilgi düzeyi, önem arz etmektedir. Diyaliz hemşiresinin, bağış ve nakil ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması, süreci hızlandıracaktır. Nakil bekleyen hasta ile bağışçı arasında, iletişimin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Hasta ve hasta yakınlarının, moralleri yükselecektir. Bu çalışma, Adana ili ve ilçelerinde, diyaliz ünitesinde çalışan, diyaliz sertifikalı hemşirelerin, organ/doku nakli ve bağışı konusunda beklentilerini, düşüncelerini, yaklaşımlarını, bilgi düzeylerini ölçmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, diyaliz ünitesi hemşireleri ve organ doku nakil servislerinde çalışan, diyaliz sertifikalı hemşirelere uygulanan anketle elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini; Adana ili ve ilçelerindeki KHB (Kamu Hastaneleri Birliği)'ne bağlı 5 diyaliz merkezi, 2 üniversite hastanesi diyaliz merkezi ve 6 özel diyaliz merkezi olmak üzere toplam 13 diyaliz merkezinde, 130 hemşire oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Treatment is only possible for diseases and transplantation, organ/tissue transplantation and donation, is important. 0rgan/tissue donation and transplantation, according to the country's level of development varies. Individuals, because they do not have enough information about transplantation, donors reluctant to act. 0rgan/tissue transplants and about donation, to provide sufficient efficiency, in order to restore the health of patients waiting for treatment, it is necessary to necessary information. The dialysis unit nurses, organ/tissue transplantation and about donation, it is important knowledge. Dialysis nurse, about donation and transplantation, have sufficient knowledge, it will speed up the process. Among patients waiting for transplants with donors, it will ensure easier communication. Patients and their relatives, their morale will rise. This work; Adana province and district, working in dialysis units, dialysis certified nurses, organ/tissue transplantation and donation on, expectations, thoughts and approaches were made in order to measure the level of knowledge. Research data working in a dialysis unit nurses and organ tissue transplant service, certified dialysis was obtained through a survey administered to nurses. Universe of research; Adana and CHB districts (The Association of Public Hospitals) depending on what 5 dialysis centers, dialysis center and two university hospitals, including 6 in a total of 13 dialysis centers in private dialysis center are 130 nurses.