Sağlık çalışanlarının etik sorunlara yaklaşımı ve mesleki etik duyarlılığı (Pamukkale Üniversitesi hastaneleri örneği)
Healt workers approach to ethics problems and professional ethics sensitivity (Pamukkale University hospital case)
- Tez No: 464869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İnsanlığın var olması ile beraber oluşmaya başlayan etik değerler, insanların toplu bir halde yaşamaya başlaması, iş kollarının artması ile önemi artmıştır. Sanayi devrimi ile beraber teknolojinin hızla ilerlemesi ile sağlık alanında oluşturulan etik ilkeler, diğer meslek grupları içinde oluşturulmaya başlanmıştır. Etik değerler her geçen gün önemi artmaktadır. Bu çalışma Pamukkale Üniversite Hastanelerinde çalışan sağlık çalışanlarının etik sorunlara yaklaşımını ve meslek etik duyarlılığını ölçmek için yapılmıştır. Çalışma alanında, 284 kişiden oluşan gruba anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulamasına hastanın tanı ve tedavisinde birebir iletişim içinde olan; hekim, hemşire, ebe ve acil tıp teknisyeni branşlarındaki sağlık çalışanları katılmışlardır ve uygulamada gönüllülük esas alınmıştır. Üç bölümden oluşan ankette, birinci bölümde görüşülen kişiyi tanımaya yönelik sosyo-demografik sorular, ikinci bölümde etik değerler, üçüncü bölüm ise etik duyarlılık soruları yer almıştır. Araştırma sonucunda, saha çalışması verileri dikkate alındığında, etik duyarlılığın cinsiyet ve medeni durumu değişkenlerine bağlı olarak farklılaştığı ve sağlık çalışanları arasındaki iletişimin etik duyarlılık üzerinde etkilediği olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethical values, which started to occur with the beginning of humanity, has increased in importance with publıc lıfe and increased business opportunities. The rapid advancement of technology with the industrial revolution, ethical principles has been formed within the medical field also started to be created in other professional groups. Ethical values are increasing in importance with each passing day. This study performed with health care professionals who work in the Pamukkale University Hospital and our goal is to measura the ethical approach and sensitivity to the ethical problems of the health care professionals. In the study area, a survey of was conducted to the group consisting of 284 people. The survey was conducted with healthcare workers in direct contact with the patient's diagnosis and treatment; doctors, nurses, midwives and health professionals who participated voluntarly. The questionnaire consisted of three sections. The first part of the questionnaire is recognitıon questions; the socio-demographic questions. The second section ethical values. The third part of the questionnaire consisted of questions for ethical sensitivity. At the end of the research; in the institution of the work done, identified that special situations such as gender, marital status, and communication between health care professionals affects ethical sensitivity of the health care workers