İstanbul'da birinci basamak sağlık teşkillerinde çalışan sağlık personelinin motivasyonu ve motivasyonuna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
The motivation of the health staff who work in the primary health care foundations in İstanbul and the evalution of the factors affecting motivation
- Tez No: 464870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Birinci basamak sağlık hizmetlerinin çeşitli ülkelerde uygulandığı gibi ülkemizde de yaygın bir biçimde uygulandığı görülmektedir. Birinci basamak sağlık hizmetleri koruyucu, tedavi edici, rehabilitasyon ve sağlık gelişimi üzerine odaklanmıştır. Türkiye'de de sağlık hizmetlerinin birinci basamakta sunulmasının amacı vatandaşların tedavi öncesi koruyucu nitelikte olan sağlık hizmetleri uygulaması şeklinde karşımıza çıkar. Aşılama, verem taraması, gebelik taraması vb. unsurları ortaya koyabilmektedir. Çalışmanın amacı birinci basamak sağlık teşkillerinde çalışan doktor, hemşire, sağlık memuru ve yardımcı personelinin motivasyonunu etkileyen faktörleri tespit etmektir. İstanbul ili Beşiktaş ve Maltepe ilçesinde bulunan Birinci Basamak Sağlık Teşkillerinde çalışan 180 sağlık çalışanı üzerinde (44 doktor, 51 hemşire, 55 sağlık memuru, 30 yardımcı personel) 20 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada varılan neticeler değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) IBM 20,0 programı tercih edildi. Araştırma verileri değerlendirilirken nitelendirici istatistiksel metotların (Ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) dışında niceliksel verilerin kıyaslanmasında One-Way ANOVA ve Independent Samples t-test kullanıldı. Anket çalışmasının değerlendirilmesinde sağlık çalışanları demografik özelliklerine göre ayrı ayrı incelenmiştir. Bu incelemede maksat hangi demografik özelliklere sahip sağlık çalışanlarının diğerlerine göre farklı motivasyon seviyesinde olduğunu saptamak ve nedenini değerlendirmektir. Yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda sağlık çalışanlarının demografik özelliklerinden ikamet durumu, yaş grubu ve medeni durumu farklı olanlar arasında motivasyon seviyelerinin değişebileceği gözlemlenmiştir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışanların bire bir hastalarla etkileşim içerisinde olmasından dolayı çalışanların motivasyonlarının önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bu yönüyle çalışanların motivasyonunun yüksek seviyede olması hizmet niteliğini artırırken, düşük seviyede olması hizmet niteliğini azaltabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The first step in our country, as implemented in several countries shows that health services be implemented in a common manner. Primary health care services are preventive, curative, focused on the rehabilitation and health development. In Turkey, health services before treatment with nationals of the purpose of the submission of health services in primary care practices appears as a protective qualities. Immunization, tuberculosis screening, pregnancy scan and so on. elements can be laid out. The aim of doctors working in primary health care constitutes work, nurses, health officers and auxiliary personnel to identify factors that affect the motivation. Besiktas Istanbul province and over 180 health professionals working in Primary Health Establishment in Maltepe district (44 doctors, 51 nurses, 55 health officers, 30 auxiliary staff) conducted a survey consisting of 20 questions. SPSS statistical analysis for assessing the results achieved in this study (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 IBM program was preferred. The data were evaluated by qualifier statistical methods (mean, standard deviation, frequency and percent) One-Way ANOVA and the comparison of Independent Samples t-test was used other than quantitative data. health workers in evaluation of the survey were examined separately according to demographic characteristics. In this investigation in order to determine which demographic features that level health workers different motivations than others and evaluate the cause. The review and evaluation of the residence status of health workers as a result of demographic, age group and marital status may change in motivation levels were observed between the different ones. The first step in the motivation of employees due to an interaction with a patient in health care workers is seen to have an important place. In this aspect, the employees while increasing the high quality level of service to be motivation can reduce the quality of service is low.