Alt çene kaynaklı iskeletsel sınıf II olgularda ikiz blok apareyi kullanımı sonrası oluşan yumuşak doku değişikliklerinin üç boyutlu topografik tarayıcı ile incelenmesi
Examination of soft tissue changes after the use of twin block appliance in skeletal class II with retrognatic mandibula with three dimensional topographic scanner
  1. Tez No: 464893
  2. Yazar: HAKAN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alt Çene Kaynaklı İskeletsel Sınıf II Olgularda İkiz Blok Apareyi Kullanımı Sonrası Oluşan Yumuşak Doku Değişikliklerinin Üç Boyutlu Topografik Tarayıcı İle İncelenmesi, Bu çalışmada pubertal dönemdeki alt çene kaynaklı iskeletsel Sınıf II maloklüzyon gösteren hastalarda ikiz blok kullanımı sonrası oluşan yumuşak doku değişiklikleri üç boyutlu topografik tarayıcı(stereofotogrametri) ile elde edilen görüntüler üzerinde incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız, GATA Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran hastalardan alt çene kaynaklı iskeletsel sınıf II malokluzyona sahip 23(15 kadın 8 erkek) bireyden tedavi öncesi ve sonrası alınan sefalometrik film ve üç boyutlu görüntüleri ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında hasta sayısının az olmasından dolayı verilerin normal dağılmaması ve aynı hastalardan ölçüm yapılması nedeniyle Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır. Alfa serbestlik derecesi 0.05, güven aralığı %95 olarak kabul edildiğinde p değerinin 0.05'den küçük olması anlamlı kabul edilmiştir. İkiz blok apareyi alt çenenin sagittal yönde büyümesini stimule etmiş ve alt çene uzunluğu artmıştır. SNA açısında bir miktar azalma olmuştur. Tedavi sonunda dudaklar öne hareket ederken; sulcus inferior ve pogonion noktalarının daha fazla öne hareket etmeleri profilin olumlu değişmesini sağlamıştır. Özellikle alt yüz yüksekliğinin artmasına bağlı olarak total yüz yüksekliğinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Examination of soft tissue changes after the use of twin block appliance in skeletal class ii with retrognatic mandibula with three dimensional topographic scanner This research aims to examine soft tissue changes occured by twin block appliance in skeletal class II with retrognatic mandibula during pubertal period by the use of three dimensional topographic scanner This research was carried out with pre and post treatment cephalometric films and three dimensional images of 23 patients(15 female 8 male) who has skeletal class II with retrognatic mandibula. Because range of data didn't distributed normally as a result of few patient number and using same patients in measurement Wilconson Signe Ranks test was used. When alpha degree of freedom is 0.05 and confidence invertal is accepted as 95%, a value of p lower than 0.05 is regarded as meaningful. Twin block appliance simulated sagittal movement of mandibula and length of mandibula increased. SNA angle decreased slightly. After the treatment lips moved forward. Total profile was affected positively by the further movement of sulcus inferior and pogonion points. An increase in total facial height was observed especially as a result of increase in lower facial height.