Sabit yer tutucuların (bant loop) ankraj aldıkları süt azı dişlerinin fizyolojik kök rezorpsiyonuna olan etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of physiologic root resorption impact of band loop type space maintainers to anchored deciduous molars
  1. Tez No: 464894
  2. Yazar: AYBARSHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ GUVEN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Klinik bir araştırma olan çalışmamızda, alt ya da üst çenede süt I. azı dişini kaybetmiş ve çene arkının diğer tarafındaki süt I. ve II. azı dişlerinde herhangi bir patolojik durum bulunmayan (çürük, kırık, apse, lüksasyon) 5-9 yaş arasındaki hastaların diş kaybının bulunduğu bölgedeki süt II. azı dişlerine sabit yer tutucu (bant loop) uygulanmıştır. Hastalar 0., 6. ve 12. aylarda süt II. azı dişlerinin köklerindeki rezorpsiyon miktarı açısından (bant loop olan ve olmayan) radyolojik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza 12'si kız, 9'u erkek toplam 21 hasta dahil edilmiştir. Değerlendirilen dişlerin 6'sı 55 numaralı diş, 3'ü 65 numaralı diş olmak üzere toplamda 9'u üst çenede; 5'i 75 numaralı diş, 7'si 85 numaralı diş olmak üzere toplamda 12'si alt çenededir. Her bir hastadan 0., 6. ve 12. aylarda Ortopantomografi (OPG) alınmıştır. Her bir hastanın OPG'si sırasıyla Adobe Illustrator CS programına yüklenmiş, araştırmacı kontrolünde vektörel web tasarımcısı tarafından kök sınırları ortaya konulacak şekilde çizimi yapılmıştır. Çizimlerde kök başlangıcı standartize edilerek mezial/distal mine-sement sınırı olarak kabul edilmiştir. Periodontal ligament takip edilmiş ve diğer taraftaki mezial/distal mine-sement sınırına kadar çizim yapılmıştır. Çizimler yapılırken hata payını minumuma indirgemek için film boyutu x10 arttırılmıştır. Mezial ve distal mine-sement sınırları bütün çizimlerde düz bir çizgiyle birleştirilmiş ve pulpa odası tabanına olan mesafe her bir diş için ayrı ayrı ölçülmüştür. Elde edilen iki boyuta indirgenmiş çizimler, yine araştırmacı kontrolünde, harita mühendisi tarafından SolidWorks Premium 2014x64 programı ile alan taramasına tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde bant loop tipi sabit yer tutucu uygulanan süt ll. azı diş köklerindeki rezorpsiyonun, herhangi bir işleme tabi tutulmayan, arkın diğer tarafındaki süt ll. azı diş köklerindeki rezorpsiyondan daha fazla olduğu belirlenmiş ve istatiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. Sabit yer tutucu uygulanan ve uygulanmayan süt ll. azı diş kökleri rezorpsiyon miktarındaki farklılığın erkek hastalarda kız hastalara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sabit yer tutucu uygulanan üst ve alt çene süt ll. azı diş köklerindeki rezorpsiyon miktarları arasında herhangi bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In our clinical research, space maintainers (band loop) placed in the region where the loss of II. deciduous molar to patients aged 5-9 whom lost I. deciduous molar in lower or upper jaw and have no pathological conditions (decay, snag, abscess, luxation) in Il. deciduous molar on the other side of the dental arch. Patients evaluated radiologically on 0., 6. and 12. months, in terms of the amount of root resorption (with and without band loop) of II. deciduous molar. The study were included 12 female and 9 male patients. Each patient's OPG loaded to Adobe Illustrator CS program and root borders drawn by a vectorel web creator under the researchers control. In order to minimize tolerance in drawings, size of films increased ten times. Two dimensioned drawings were scanned by a map engineer with SolidWorks Premium 2014x64 program under researchers control. According to the results, amount of root resorption in II. deciduous molar with band loop type space maintainers is more than II. deciduous molar on the other side of the dental arch. The difference of the amount of root resorption might be a result of a greater force from anchored II. deciduous molar. Also it is evaluated that decreasing cleanability of space maintainers (band loop) placed region and increasing food retention cause inflammation on gingival and periodontal region and might increase physiological resorption.