Standardize hasta uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin güdülenme düzeylerine ve öğrenme deneyimlerine etkisinin incelenmesi
Assessment of the influence of standardized patient methodology on motivation level and learning experience of the nursing students
  1. Tez No: 464895
  2. Yazar: GAMZE SARIKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALE TANGÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, interaktif eğitim yöntemlerinden biri olan standardize hasta uygulamasının, psikiyatri hemşireliği eğitiminde 3. sınıf öğrencilerin güdülenme düzeyi ve öğrenme deneyimlerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü çalışma ve nitel araştırma tasarımlarından biri olan fenomenolojik yaklaşımın yer aldığı karma yöntem ile yapılmıştır. Veri toplama formları; Öğrenci Bilgi Formu, Eğitim Yöntemi Değerlendirme Formu, Güdülenme Ölçeği ve Algılanan Öğrenme Ölçeği'dir. Araştırmanın nitel verileri psikiyatri hemşireliği klinik stajı tamamlandıktan sonra deney ve kontrol grubundaki öğrenciler ile yapılan üçer odak grup görüşmesi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research which is assessing the influence of standardized patient methodology - one of the interactive education methods – on motivation level and learning experience of the students in psychiatric nursing education program. Research has been carried out with the mixed method which includes the randomized controlled study with pretest-posttest control group (one of the quantitative research methods) and phenomenological approach (one of the qualitative research designs). The data collection forms are as the following: Student Information Forms, Education Method Evaluation Form, Motivation Scale and Perceived Learning Scale. After the clinical nursing internship is completed, the qualitative data of the research is collected via triple focus group interviews performed with the students in experiment and control groups.