Dinamik Tc-99m DTPA sintigrafisinden elde edilen zaman aktivite eğrileri kullanılarak renal fonksiyon değerlendirilmesinde alternatif sintigrafik yaklaşım
Alternative scintigraphical approach on renal functional review using time activity slopes obtained from dynamical Tc-99m DTPA scintigraphy
  1. Tez No: 464914
  2. Yazar: TUĞBA HACIOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.ÖZGÜR KARAÇALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu doktora tezinin amacı, renal perfüzyon sintigrafisi için müracaat eden olgularda, radyasyon dozunu artırmadan, görüntüleme süresini uzatmadan minimum müdahale ile böbrek fonksiyonlarını gösterebilecek sayısal bir parametre elde etmek ve bu parametreyi günlük rutin pratikte renal fonksiyonların değerlendirmesinde kullanılan diğer fonksiyonel parametreler ile karşılaştırarak doğruluğunu test etmektir. Böylece, renal perfüzyon sintigrafisini sadece görsel değil sayısal bir veri ile birlikte değerlendirip bireylerarası farklılıkları azaltarak raporların güvenilirliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Çalışmaya serum kreatinin ve kreatinin klirensi değerleri mevcut olan biri bayan (yaş: 64 yıl) olmak üzere toplam 34 olgu (yaş ort±SD: 33±14 yıl) dahil edilmiştir. Bu olgulardan daha sonra Sistatin-C düzeyleri çalışılmak üzere, sintigrafiye geldikleri gün 5 cc kan alınmıştır. Serum kreatinin ve sistatin-C düzeyleri, olguların boy ve kiloları kullanılarak Cockroft-Gault, the Modification of Diet in Renal Disease (MDRD), Chronic Kidney Disease-Epidemiology Collaboration (CKD-EPI)'in kreatinin, sistatin-C ve kreatinin-Sistatin-C'yi dikkate alan formülleri yardımıyla olguların GFR düzeyleri sintigrafik metod ile hesaplananlarla karşılaştırmak üzere hesaplanmıştır. Olgulara 5 dakika süreyle 2 mCi Tc-99m DTPA/100 cc serum fizyolojik içinde infüze edilmiştir. Olguların GFR'sini sintigrafik yöntem ile hesaplamak için, dilüsyon prensibinden yola çıkılarak basit bir hesaplama formülü geliştirilmiştir. Buna göre; olguya enjekte edilen Tc-99m DTPA'nın dakika sayımını hesaplamak için, enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası infüzyon setindeki sayımlar birbirinden çıkarılmıştır. Böylece 5 dakika süreyle 100 cc içinde olguya enjekte edilen aktivite miktarı belirlenmiştir. Bir dakika içinde olguya 100 cc yerine 20 cc infüze edildiği için olguya enjekte dilen aktivite sayımı 5'e bölünmüştür. Böylece olguya 20 cc içinde bir dakika süre ile ne kadar sayımda aktivite gittiği saptanmıştır. Olgunun ekstraselüler sıvı hacmi (ECV) hesaplanmıştır. İkili karşılaştırmalar arasındaki farklılıklar Paired-Samples-T Testi ile araştırılmıştır. Kreatinin ve Sistatin-C tabanlı CKD-EPI GFR hesaplamaları arasındaki fark One-Way ANOVA Testi ile araştırılmıştır. İkili veriler arasındaki bağıntı Pearson Korelasyon Testi ile araştırılmıştır. Bland-Altman Testinde, farkın sıfırdan farklılığı One Sample-T Testi ile araştırılmıştır. Kreatinin klirensi ile sintigrafik metot ile elde edilen klirens değerleri (ort±SD:70,1±19,2) karşılaştırılmış olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,013).
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to obtain a numerical parameter to display kidney functionality without radiation dose increments and increase on imaging intervals for cases applied for renal perfusion scintigraphy, and to test the reliability of this parameter by comparing them with the daily used practical parameters. In this way it is aimed to evaluate the renal perfusion scintigraphy by not only visually but also with numerical data in order to reduce the variations between individuals. With serum creatinine and creatinine clearance values already at hand, in total of 34 cases (age avg.±SD: 33±14 yrs) one of which is a female (age:64 yrs) are included in the study. Among these cases, 5 cc blood is drawn at the day of their arrival to be studied on cystanine-C levels. The levels of Serum creatinine and cystanine-C is calculated by utilisation of the cases' heights and weights and with the help of formulas from Cockroft-Gault, the Modification of Diet in Renal Disease (MDRD), Chronic Kidney Disease-Epidemiology Collaboration (CKD-EPI) which takes into account creatinine, cystanine-C and creatinine-Sistatin-C, to compare the results with the results calculated with scintigraphical method. The cases are infused for 5 min. 2 mCi Tc-99m DTPA/100 cc inside serum. Derived from dilution principle, a simple calculation method is developed in order to calculate the GFR values with scintigraphical method. Based on this method, the values of infusion set before and after injection are subtracted in order to calculate the minute count of Tc-99m already injected to the case. Consequently the activity rate injected to the case during 5 minute interval within 100 cc is established. The activity rate is divided by 5 since within a minute the case is injected 20 cc instead of 100 cc. Thus it is determined how much activity rate is lost in 20 cc within a minute. The Extra Cellular Value (ECV) for the case is measured. The variety between paired comparison measurements are surveyed with Paired-Samples-T test. The difference between creatinine and Sistanin-C based CKD-EPI GFR calculations are surveyed with One-Way ANOVA test. The correlation between paired data is surveyed with Pearson Correlation Test. The non-equality to zero in Bland-Altman test is surveyed with One Sample-T test. The creatinine clearance and the clearance values measured with scintigraphic method (avg±SD:70, 1±19,2) are compared and the difference is statistically approved (p=0,013).