Kadınlarda açıklanamayan primer infertilite ile farklı biyolojik örneklerdeki metal düzeyleri arasındaki ilişkinin toksikolojik açıdan değerlendirilmesi
A toxicological investigation of the relationship between the unexplained primary infertility in women and the metal levels in different biological samples
- Tez No: 464913
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnfertilite önemli bir sağlık sorunudur ve çevresel maruz kalınan bazı kimyasallara bağlı toksik etkilerle bu durumun ilişkili olduğuna yönelik bilimsel veriler bulunmaktadır. Bu tezin amacı, açıklanamayan infertilitede farklı kaynaklardan maruz kalınabilen toksik ağır metal ve biyoelement düzeylerinin kan ve folikül sıvısında araştırılması, sonuçlar ışığında toksikolojik açıdan hastalıkla muhtemel etkileşimlerin yorumlanmasıdır. Araştırmamızın çalışma grubunu yumurtalıkları düzenli şekilde çalışan ve rahim yapısı sağlıklı olduğu halde en az 1 yıl süre ile gebelik elde edilemeyen bayan hastalar ile sağlıklı bayanlar oluşturmuştur. Açıklanamayan infertilite teşhisi konulmuş bayanlar ile sağlıklı bayanların kan ve folikül sıvısı örneklerinde demir (Fe), bakır (Cu), çinko (Zn), selenyum (Se) ve kobalt (Co) gibi biyoelementler yanında, arsenik (As), alüminyum (Al), nikel (Ni), kurşun (Pb), kadmiyum (Cd) ve krom (Cr) gibi toksik ağır metallerin düzeylerinin belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility is a major health problem and scientific findings suggest that infertility is associated with the toxic effects due to environmental exposure to certain chemicals. The aim of this thesis is to investigate the toxic heavy metal and bio-element levels in blood and follicular fluid that can be exposed from different sources in unexplained infertility and to interpret the possible interactions with the disease in toxicological terms. The study group was composed of the women patients who have been unable to get pregnant for at least 1 year although their ovaries and uterus function properly and the healthy women. The levels of the bio-elements such as iron (Fe), copper (Cu), zinc (Zn), selenium (Se) and cobalt (Co) as well as the toxic heavy metals such as arsenic (As), aluminum (Al), nickel (Ni), lead (Pb), cadmium (Cd) and chromium (Cr) have been determined in the blood and follicular fluid samples of the women diagnosed with unexplained infertility and the healthy women.