Kalp cerrahisi geçiren hastalara ameliyat öncesi dönemde mekanik ventilatöre yönelik verilen eğitimin hastanın uyum, konfor, anksiyete ve hemodinamik parametreler üzerine etkisi
The impact of the training in relation to mechanic ventilator before surgery on the conformity, comfort, anxiety and on hemodynamic parameters of the patients who had heart surgery
  1. Tez No: 464923
  2. Yazar: BERRİN PAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; kalp cerrahisi olacak hastalara ameliyat öncesi dönemde mekanik ventilatöre yönelik verilen eğitimin hastanın uyum, konfor, anksiyete ve hemodinamik parametreler üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırma kalp cerrahisi geçiren ve mekanik ventilatör tedavisi uygulanan 200 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar blok randomizasyon yöntemi kullanılarak iki gruba ayrılmış ve her bir grup 100 hastadan oluşmuştur. Müdahale grubuna, ameliyat öncesi dönemde rutin hasta eğitiminin yanında mekanik ventilatöre yönelik broşür eşliğinde planlı eğitim ve mekanik ventilatör tedavisindeyken sağlık profesyonelleri ile iletişim kurmada yararlanacakları iletişim panosunun kullanılmasına ilişkin eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna ise ameliyat öncesi dönemde rutin hasta eğitimi verilmiştir. Araştırmanın verileri, hastalar yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatör tedavisindeyken ve ameliyat sonrası ikinci gün ameliyat sonrası bakım ünitesine transfer edildikten sonra toplanmıştır. Gruplar arası karşılaştırma yapıldığında; eğitim alan müdahale grubunun kontrol grubuna göre, mekanik ventilatördeyken daha uyumlu, daha konforlu ve hemodinamik parametreleri açıdan daha stabil olduğu, daha az anksiyete yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of the training in relation to mechanic ventilator before surgery on the conformity, comfort, anxiety and on hemodynamic parameters of the patients who had heart surgery. The study was conducted on 200 patients who had heart surgery and mechanic ventilator treatment. Patients were divided into two groups according to block randomization method and each group consisted of 100 patients. In addition to the routine patient training before surgery, planned training accompanied by a brochure on mechanic ventilator and training for using communication board to be used for communicating healthcare professionals during mechanic ventilator treatment were given to the intervention group. Routine patient treatment training was provided to the control group before surgery. Data of the study were collected while patients were under mechanic ventilator training while patients were in intensive care and after they were transferred to the post-surgery care unit on the second day after surgery. When the two groups were compared, it was determined that the intervention group who had been trained were more compliant, comfortable and more stable hemodynamic parameters had lower anxiety in mechanical ventilator in comparison to the control group.