Huzurevinde yaşayan inkontinanslı yaşlı kadınlara NANDA, NOC, NIC (NNN) bağlantıları kullanılarak uygulanan hemşirelik bakım planının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation the efficiency of the nursing care plan applied with using of NANDA, NOC, NIC (NNN) linkages to the elderly women with incontinence living in a rest home
  1. Tez No: 464928
  2. Yazar: DERCAN GENÇBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, huzurevinde yaşayan inkontinanslı yaşlı kadınlara, NANDA, NOC, NIC (NNN) bağlantıları kullanılarak uygulanan bakım planının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, literatürden elde edilen bilgiler ışığında NOC ölçek puan ortalamalarında 0.5' lik puan artışı sağlayacak klinik etki ön kabulü ile α hatanın %5, araştırmanın gücünün %80 olması gözönünde bulundurularak yapılan hesaplama sonucunda deney grubunda 32, kontrol grubunda 30 olmak üzere toplam 62 inkontinanslı yaşlı kadın oluşturmuştur. Araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan yaşlı kadınların, üriner sistem durumlarını değerlendirmek amacı ile bir haftalık gözlemler ile mesane günlükleri doldurulmuştur. Veri toplama formları (kişisel tanıtım formu, İŞİ, UDI-6, I,QOL) ışığında üriner inkontinansa yönelik NANDA-I tanıları seçilmiştir. Problemin ciddiyetini belirlemek için herbir NANDA-I tanısı için NOC ölçekleri seçildi ve NOC ölçek puanlarında ulaşılması gereken hedefler belirlenmiştir. Bu hedeflere ulaşmak, yaşlı kadınların inkontinans problemlerini iyileştirmek için deney grubundaki yaşlılara NIC hemşirelik girişimleri uygulanmıştır. Girişimin etkinliğini belirlemek için NOC ile tekrar ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a randomized controlled experimental study in order to evaluation the efficiency of the nursing care plan applied with using of NANDA, NOC, NIC (NNN) linkages to the elderly women with incontinence living in a rest home. Research sample is composed of 62 elderly women with incontinence, 32 of whom in the experimental group and 30 of whom in the control group as a result of the calculation made by considering the α-error as 5% and the research power as 80% with the preliminary acceptance of clinic effect that will increase by 0.5 in NOC scale point averages in light of the information obtained from the literature. Firstly, daily bladder records were filled for the elderly women who met the research inclusion criteria and who volunteered for attending the study in order to evaluate their urinary system conditions for a weekly observation. In light of the data collection forms (Self-description form, ISI, UDI-6, I,QOL), NANDA-I diagnoses for urinary incontinence were chosen. In order to determine the severity of the problem, NOC scales for each NANDA-I diagnosis were chosen and the goals required to be achieved in NOC scale points were set. To achieve these goals, and to eliminate incontinence problems of the elderly women NIC nursing interventions were applied to the elderly in the experimental group. In order to determine the efficiency of the intervention, measurement was made again with NOC.