Tıp ve hemşirelik öğrencilerinin eğitiminde kullanılmak üzere 'simüle hasta uygulama etkinlik ölçeği'nin geliştirilmesi
Development 'scale on assessment of simulated patient application' using in education of medical and nursing students
  1. Tez No: 464932
  2. Yazar: NEŞE MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALE TANGÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışması, tıp ve hemşirelik öğrencilerinin eğitiminde kullanılan simüle hasta uygulamasının iletişim becerilerine etkinliğini değerlendirmeye yönelik ölçek geliştirmek amacı ile yapılmış metodolojik bir araştırmadır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen“Simüle Hasta Uygulama Etkinlik Ölçeğinin”taslak halinin deneme uygulaması 8-11 Mart 2016 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademi'si simülasyon laboratuvarında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden tıp fakültesinden 5. sınıf 58 öğrenci ve hemşirelik yüksek okulun'dan 3. sınıf 77 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Öğrenci Bilgi Formu”,“Simüle Hasta Uygulama Etkinlik Ölçeği”ve ölçüt geçerliğinin test edilmesinde“Simülasyon Tasarım Ölçeği”,“Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği”,“Algılanan Öğrenme Ölçeği”ve“Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Simüle Hasta Uygulama Etkinlik Ölçeği güvenirliğinin değerlendirilmesi amacı ile yapılan analizlerde, ölçek için hesaplanan Cronbach alfa katsayısı 0.952 bulunmuştur. Ayrıca ölçek için, test-tekrar test güvenirlik analizi sonucunda, test-tekrar test ölçek puanları arasında ileri derecede anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Ölçeğin, geçerliği için değerlendirilen,“kapsam”,“yüzey”,“ölçüt”ve“yapı”geçerliği analizleri sonuçlarına göre bu ölçeğin“geçerli”bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmada geliştirilmiş olan simüle hasta uygulamasının iletişim becerilerine etkinliğini değerlendiren ölçeğin“güvenilir”ve“geçerli”bir ölçek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a methodological study for development of scale for Assessment of the Effectiveness in Communication Skills Education of Simulated Patient Application Using in Education of Medical and Nursing Students. As part of the work“simulated patient application of draft from was done at the GATA simulation laboratory with the method of simulated patient application between 8-11 March 2016. The research sample consists of 58 students in 5th grade from medical school and 77 students in 3rd grade from nursing school who agreed to participate in the research. In this research, data was collected using a ”student information form“ and a ”simulated patient application efficiency scale.“The ”simulation design scale“, ”motivation and learning strategies measure“, ”detection learning measure“, and ”spielberger state and continual anxiety measure“ have also been used. In the analysis to evaluate the simulated patient application efficancy scale reliablity, Cronbach's alpha coefficient, which is calculated for the scale, was found to be 0.952. Also, for the scale, as a resulth of test-repetition on test reliablity analysis, between test-repetition on test scale points, large and positive coefficients have been found. As a result of ”scope“, ”surface“, ”scale“, and ”confirmation" validity analysis, which is evaluated, the applicably of this scale is accepted as valid. In the context developed in this work, the scale of assessment of the effectiveness of communication skills of the simulated patient application has been accepted as reliable and valid.