Protez üretiminde çalışan personelde mesleki maruz kalmaya bağlı etkilerin toksikolojik yönden araştırılması
Research of the toxicological effects on prosthesis production personnel due to occupational exposure
  1. Tez No: 464933
  2. Yazar: BUĞRA SOYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Protez malzemelerinin üretimi ve uygulanması, özellikle diş hekimliğinde oldukça yaygındır. Bu materyallerin üretimleri, çeşitli kimyasalların kullanım sürecini kapsamaktadır. Akrilik asit esterleri ve metaller, bu protezlerin yapımında kullanılan en önemli bileşenlerdir. Bu tezin amacı, özellikle protetik diş tedavileri ve ortodonti uygulamalarında önemli yer tutan protezlerin üretiminde kullanılan, özellikle metil metakrilat monomerleri ve metallere çalışma yaşamları boyunca mesleki olarak maruz kalan bireylerde, olası toksikolojik etkilerin değerlendirilmesidir. Bu tez çalışmasında, eksternal maruz kalmanın göstergesi olarak, çalışma ortamındaki metakrilat hava düzeyleri ölçülmüştür. Protez üretiminde çalışan 69 kişilik maruz grup ile 67 kişilik kontrol grubu arasında, olası toksik etkilerin sistemik açıdan değerlendirilmesi amacıyla; birçok hastalığın oluşum sürecinde de önemli rol oynadığı düşünülen oksidatif stres durumu, alınan kan örneklerindeki“süperoksit dismutaz”,“katalaz”ve“glutatyon peroksidaz”enzimlerinin aktiviteleri (UV) spektroskopik ölçümle belirlenmiştir. Söz konusu gruplarda, önemli bir diğer antioksidan olan 'glutatyon' düzeyleri de aynı yöntemle tespit edilmiş, lipid peroksidasyonu düzeyini saptamak amacıyla“malondialdehit”ölçümü yapılmıştır. Bunun yanında, ilk maruziyet bölgesi olan bukkal mukozada“mikroçekirdek sitom analizi”ile mikroskobik inceleme yapılarak, muhtemel genotoksik etkilerin belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca lenfositlerde, DNA hasarının önemli göstergelerinden olan“tek hücre jel elektroforez (COMET)”analizi uygulanmış; oksidatif DNA hasarının tespiti için ise“8-hidroksi-2´-deoksiguanozin (8-OHdG)”ölçümü; yine spektroskopik yolla (UV) gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, her iki gruptaki bireylerde atomik absorbsiyon spektroskopisiyle kan metal ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostheses manufacturing and application are highly common in dentistry. Various chemicals are used in the production of this material. Acrylic acid esters and metals are the main materials used in the production of the prostheses. The purpose of this thesis is the evaluation of possible toxicological effects on personnel, who exposed to production materials of prostheses and orthodontic appliances during their entire working life. In this thesis, the level of methyl methacrylate in air was measured as an indicator of external exposure on the personnel. In order to evaluate the possible toxic effects of oxidative stress which is thought to play an important role in the formation process of many diseases, was examined via UV-spectroscopic determination of“superoxide dismutase”,“catalase”and“glutathione peroxidase”antioxidant enzyme activities in blood between exposed (n=69) and control (n=67) groups. In these groups,“malondialdehyde”(in order to determine the level of lipid peroxidation), and“glutathione”levels (which is another important cellular antioxidant) were also determined by the same method. Moreover,“Micronucleus Cytome Assay”which is one of the most important biomarkers of possible genotoxic effects determined in buccal mucosa, the first exposure area, was performed by microscopic examination.“Single cell gel electrophoresis (COMET)”analysis and“8-hydroxy-2´-deoxyguanosine (8-OHdG)”measurements were performed with UV-spectroscopy, for detecting DNA damages and oxidised DNA bases, respectively. In addition, measurements of blood metal levels in both groups were performed by atomic absorption spectroscopy.