Merkezi spor yönetiminde örgüt kültürünün ve çalışanların kişilik özelliklerinin karar verme stillerine etkisinin incelenmesi
Evaluating the effects of organizational culture and personality characteristics of employees on their decision making types in central sports management
- Tez No: 464939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; Merkezi spor yönetimi olan Spor Genel Müdürlüğü (SGM) örgüt kültürünün ve çalışanların kişilik özelliklerinin karar verme stillerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Spor Genel Müdürlüğü çalışanlarından 282 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından katılımcıların kişisel bilgilerine ulaşabilmek için hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu.Öcal ve Ağca tarafından geliştirilen“Örgüt Kültürü Ölçeği”. Türkçe uyarlamasını Karancı ve arkadaşları (2007)'nın yaptığı“Eysencik Kişilik Ölçeği”ve Türkçe uyarlamasını Deniz (2004)'ün yaptığı“Melbourne Karar Verme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalar için t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalar içinse Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek için tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of organizational culture and personality characteristics of employees on their decision making styles at Sports General Directorate which has a Central Management System. 282 employees from Sports General Directorate voluntarily participated in study. Personal info form, ''Organizational Culture Scale'' developed by Öcal and Ağca, ''Eysenck Personality Scale'' which was adopted to Turkish by Karancı et. al.(2007) and ''Melbourne Decision Making Scale'' which was adopted to Turkish by Deniz (2004) were used as data collection tool. Data obtained from research was analyzed by using SPSS 22.0 programme. Number, per cent, average and Standard deviation were used as descriptive statistical method. For comparisons between two independent groups T-test and for comparisons that are more than two independent groups Anova (one way) test were used. After Anova test, Scheffe test was usedas post-hoc analysis in order to determine the differences. Among the continuous variables of research, Pearson correlation and regression analysis were used.