Merkezi spor yönetiminde çalışanların kişilik özellikleri ile iş değerlerinin örgüte bağlılık düzeylerine göre incelenmesi
Investigating personality traits and job values according to dependence to organization in central sports management
  1. Tez No: 464938
  2. Yazar: METİN KARAYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; Merkezi spor yönetimi'nde (Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Genel Müdürlüğü) çalışanların kişilik özellikleri ile iş değerlerini ortaya koyarak merkezi spor yönetimi'nde çalışanlar arasında örgüte bağlılık düzeylerine göre incelenmesidir. Çalışmaya spor genel müdürlüğü çalışanlarından 282 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından katılımcıların kişisel bilgilerine ulaşabilmek için hazırlanmış olan ''Kişisel Bilgi Formu'', John, Donahue ve Kentle tarafından 1991 yılında geliştirilen ve Alkan tarafından 2007 yılında dilimize uyarlanmış“Beş Faktör Kişilik Ölçeği'', Kaya tarafından 2010 yılında hazırlanmış ”İş Değerleri Ölçeği“ ve Allen ve Meyer tarafından 1990 yılında geliştirilen Türkçe uyarlamasını Yıldırım tarafından yapıldığı ”Örgütsel Bağlılık Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü (One Way) Anova Testi kullanılmıştır. Anova Testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi ile bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerine etkilerinde determinasyon katsayısındaki (R2) değişim ile neden- sonuç ilişkisinin gücü ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Kişilik özelliklerine algılanan iş değerleri alt boyutları eklenerek çıkan sonuçlar doğrultusunda dışadönüklük, sorumluluk, geçimlilik, gelişime açıklık, duygusal dengesizlik, işin anlamlılığı ve yararlılığı, insani ilişkiler, iş ortamı, özerklik ile örgüte bağlılık alt boyutlarının genel sonuçları arasında neden-sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (f=14,730; p=0,000
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate personality traits and job values of (Sports General Management of Youth and Sports Ministery) Staff according to dependance levels to organization in Central Sports Management. 282 individuals working at Sports General Management participated voluntarily in study. Personal information form prepared by researcher was used as a data collection tool. Also ''Five Factor Personality Scale'' developed by John, Donahue and Kentle 1991, and adopted to Turkish by Alkan 2007, and ''Job Values Scale'' developed by Kaya 2010 and ''Organizational Dependence Scale'' developed by Allen and Meyer 1990 and adopted to Turkish by Yıldırım were used. Data obtained from the research were analysed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programme. In the evaluation of data; number, percent, average, and standart deviation were used as descriptive statistical methods. While T-test in comparison of quantitative continuous data between two groups, Oneway (Anova) test in comparison of quantitative continuous data among groups more than two groups were used. Scheffe test was used as complement post-hoc analysis for determining the differences after Anova Test. Among the continuous variables of research; Pearson Correlation and hierarchical regression analysis were used. In the power of Cause and effect relation and change (R2) in determination coefficient were revealed of dependent variables on independent variables and in hierarchical regression analysis. Findings obtained were assessed between the range of 95% and 5% significance level. As a result; regression analysis for determining cause and effect relation among the general results of dependence to organization, autonomy, job environment, human affairs, the significance of job, emotional imbalance, opennes to development, compatibleness, responsibility, extroversion sub-dimensions, were found as statistically significant (f=14,730; p=0,000