Farklı marka implant frezleri ile yapılan osteotomilerde kemikte meydana gelen sıcaklık değişimlerinin in-vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the temperature changes after bone osteotomy with different implant brand drills
- Tez No: 464945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MİHMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında farklı firmalar tarafından üretilmiş implant frezleri ile yapılan drilleme esnasında, kemikte meydana gelen sıcaklık değişimlerinin in-vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada taze sığır kaburgasından elde edilmiş kemik bloklar kullanılmıştır. Kemik bloklar üzerinde Ankylos, Astra Tech, Nobel Biocare, Bredent ve Straumann implant markaları tarafından üretilen frezler ile 2 kg sabit basınç altında 30±2 C'lik ortam sıcaklığında drilleme işlemi yapılmıştır. Kemik bloklara 5. ve 10. mm derinliklere iki adet K tipi termocouple sensör yerleştirilmiş ve implant frezine 1 mm mesafedeki sıcaklık değişimleri ölçülmüştür. Çalışmamızda, implant yuvası hazırlanması için farklı koşullarda çalışma modelleri oluşturulmuştur. Grup1'de ilk defa kullanılan frezlerle 150 rpm hızda irrigasyonsuz, grup 2'de ilk defa kullanılan frezlerle 1200 rpm hızda 40 ml/dk irrigasyon ile grup 3'de 30. defa kullanılan frezlerle 150 rpm hızda irrigasyonsuz, grup 4'de 30. Defa kullanılan frezlerle 1200 rpm hızda 40 ml/dk irrigasyon ile çalışılmıştır. Yapılan tüm osteotomi işlemleri 3,5±0,3 mm çaplı frezler ile 8 sn süre periyodunda gerçekleştirilmiş ve eşit zaman aralıklarında elde edilen sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Repeated Measures ve Kruskall Wallis-H testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate in vitro temperature changes during drilling in the bone by using implant drills which are produced by different companies. In this study, bone specimens obtained from fresh beef ribs were used. Drilling has been performed on the bone specimens by using the Ankylos, Astra Tech, Nobel Biocare, Bredent Straumann implant systems with 2 kilograms static downward force and 30±2 0C ambient temperature. Two K type thermocouples were placed in the 5 and 10 mm depth of bone specimens and temperature was measured at the distance of 1 mm from the implant drills. In our study, different experimental models were prepared to make implant site preparation. The experiment was based on four groups: in Group 1, drills were used for the first osteotomy at the speed of 150 rpm without irrigation; in Group 2 drills were used for the first osteotomy at the speed of 1200 rpm with irrigation (40 mL/min); in Group 3 drills were used for up to 30'th osteotomies at the speed of 150 rpm without irrigation and in Group 4 drills were used for up to 30'th osteotomies at the speed of 1200 rpm with irrigation (40 mL/min). Whole osteotomies were performed in eight minutes with 3.5±0.3 mm diameter drills and temperature values obtained in the eight equal time periods were recorded. Statistical analysis of the values was performed by using Repeated Measures and Kruskall Wallis tests.