Aynı ticari marka implant frezleri ile yapılan osteotomilerde aynı frez kullanılarak 'farklı hız, kuvvet ve kullanım sayısı' değişkenlerinin kemikte meydana gelen sıcaklık değişimleri üzerine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi
The in-vitro investigation of the effects of variables as' different speed, force and number of uses 'on temperature changes in the bone using the same drills in the osteotomies produced with the same trademark implant mills
- Tez No: 539758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ KARSLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında aynı firma tarafından üretilmiş implant frezleri ile faklı hız, kuvvet ve kullanım sayısı değişkenlerinin kemikte meydana gelen sıcaklık değişimleri üzerine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda sığır femur kortikal kemikleri kullanılmıştır. Kemik bloklar üzerinde Astra Tech implant firması tarafından üretilen 2mm çapında driller oda sıcaklığında farklı hız, kuvvet ve kullanım sayısı değişkenlerine göre gruplar oluşturularak sıcaklık değişimleri incelenmiştir. Bu gruplar; 1. Grup:1000 rpm ve 1,5 kg kuvvet 2. Grup:1000 rpm ve 3 kg kuvvet 3. Grup:2000 rpm ve 1,5 kg kuvvet 4. Grup:2000 rpm ve 3 kg kuvvet Her bir grup10 drilden oluşmaktadır. Drilleme esnasında kemikte meydana gelen ısıyı değerlendirmek üzere osteotomide kullanılan cerrahi tur motoru, paralelometre cihazına kemik üzerine dik açı yapacak şekilde adapte edilerek taze sığır femuru kortikal kemiğinde 1 dakika boyunca frezleme işlemi yapılmıştır. Drilleme boyunca oluşan sıcaklık, dril yuvasının 1 mm yanında 5 mm ve 10mm derinliğinde 2 adet K tipi termocouple ısı sensörü yerleştirilerek ölçülmüştür. Her dril için bu işlem 50 kere tekrarlanmış ve 1. ve 50. drillemelerde yapılan ısı ölçümleri kaydedilmiştir. Sonuç olarak; en az sıcaklık artışı gözlenen grup 2000rpm ve 3 kg kuvvet uygulanan grup olmuştur. Hiç bir grupta kemik nekrozu için kritik değer olan 47 ̊C yi geçecek sıcaklık artışı gözlenmemiştir. Hızın sabit kalıp kuvvetin artırıldığı 1000 rpm ve 3kg kuvvet uygulanan grupta ise en fazla ısı artışı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the effects of different types of speed, force and usage variables on the temperature changes of bone in the in vitro. Cattle femur cortical bones were used in our study. 2mm diameter drills produced by the Astra Tech implant company on the bone blocks were examined at room temperature and the temperature changes were examined by forming groups according to different speed, force and number of usage variables. These groups; Group 1: 1000 rpm and 1,5 kg force Group 2: 1000 rpm and 3 kg force Group 3: 2000 rpm and 1,5 kg force Group 4: 2000 rpm and 3 kg force Each group consists of 10 drills. In order to evaluate the heat occurring in the bone during the drilling, the surgical tour motor used in osteotomy was adapted to the parallelometer device at a right angle to the bone and milled for 1 minute in the fresh cattle femur cortical bone. The temperature generated during the drill was measured by placing a 1 mm thermocouple temperature sensor at 5 mm and 10 mm depth. For each drill, this process was repeated 50 times and the temperature measurements at the 1st and 50th drillings were recorded. As a result; The group with the least increase in temperature was applied to 2000rpm and 3 kg force. No increase in temperature of 47 ̊C was observed in any group, which is the critical value for bone necrosis.