Türkiye'de gelir hareketliliği incelemesi
Analysis of income mobility in Turkey
  1. Tez No: 464952
  2. Yazar: DAMLA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tez kapsamında Türkiye'de gelir hareketliliği ve eğer hareketlilik söz konusu ise eğitim, yaş, cinsiyet gibi değişkenlerden hangilerinin belirleyici olduğu konusunda bilgi sahibi olmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda gelir eşitsizliği ölçütleri ve hareketlilik indeksleri sunulmuş ve Türkiye'nin yakın geçmişteki eşitsizlik profili 2010-2013 panel veri setleri aracılığıyla incelenmiştir. Alt ve üst gelir grupları arasında hareket etme veya aynı gelir grubunda sabit kalma olasılıkları hakkında bilgi edinmek adına multinomial logit (MNL) model kullanılmıştır. Model aracılığıyla, bireylerin gelir dağılımı içindeki konumlarının demografik özellikler ile bağlantıları irdelenmiş, gelir hareketliliğinin uzun dönemde gelir eşitsizliği üzerinde dengeleyici bir etkiye sahip olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to question income mobility in Turkey and which varibles such as education, age, gender are determinant if there is mobility. Accordingly, income inequality and mobility indices are presented and the recent past inequality profile of Turkey is examined by using panel data between 2010 and 2013. To get information about probability of downward mobility, upward mobility or staying in the same group, multinomial logit (MNL) model is used. Positions of individuals in income distribution and individuals' characteristic features are scrutinized via model, and it is examined whether income mobility equalize longer-term incomes or not.