Havayolları ikram sektöründe orta ve uzun vadeli talep analizi
Medium and long term demand analysis in airline catering industry
- Tez No: 464953
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KÜÇÜKÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada havayolu ikram sektörünün çeşitli açılardan incelenmesi ve bu sektörün faaliyet hacminin temel göstergesi olarak belirlenen yıllık toplam yolcu sayılarının Türkiye genelinde 2020 yılı sonuna kadar olan dönem için tahminlenmesi amaçlanmaktadır. Sektörün dünyadaki ve Türkiye'deki yapısı, firmaların pazar payları üzerinden Herfindahl-Hirschmann indeksi yardımıyla incelenmiştir. Havacılık sektörü ekonomik krizlerden, savaşlardan ve terör olaylarında yoğun bir şekilde etkilenen hassas bir sektördür. Organizayon ve operasyon süreçlerinin yapısının gelecekteki büyüklüğüne karar verebilmek amacıyla da kullanabilecek bu tahminleme için ARIMA modelleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Target of this work is to examine airline catering sector and to forecast yearly total passenger figures -as the key indicator of the volume in the sector- in Turkey till the end of year 2020. Structure of the industry has been examined by using market shares of companies in Turkey & world wide with the assistance of Herfindahl-Hirschmann index. Aviation industry is very fragile and densely affected by economical crisis, wars and terrorist attacks. For the forecast which also may be used to decide future size of organization & operation, ARIMA models have been utilized.