Doğu Akdeniz bölgesinde hareket eden konteynerlerin bakım ve onarım maliyetlerinin analizi
A cost analysi̇s of maintenance and repairs of the containers circulating in the East Mediterranean region
- Tez No: 465019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Denizcilik sektörü 2011 yılından beri zor bir dönemden geçmektedir ve bu darboğazdan ne zaman çıkılacağı ise sektörde tartışma konusudur. Özellikle konteyner taşımacılık sektöründe artan ünite arzı ve düşük talep denizcilik firmalarının yıllardır bir ekonomik kriz durumunun içerisinde tutmaktadır. Bu durum, sürdürülebilir bir çözüm olmasa da şirketleri maliyet azaltma yöntemleri aramaya itmektedir. Konteyner taşımacılığında bu maliyet kalemlerinden biri de kullanımda olan konteynerlerin bakım ve onarım maliyetleridir. Şirketler ellerinde bulunan konteynerleri en düşük maliyetle mümkün olan en uzun süreyle kullanmak arzulamaktadır. Dolayısıyla bu maliyetlerin düşürülmesi, önlenmesi, doğru hasara doğru tamir biçiminin uygulanması ve bu işlemleri uygulayacak eğitimli ve bilgili kişilerin olması şirketler için günümüzde büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada amaç hareket eden konteynerlerin tahmini olarak ne kadarlık bir kısmının tamire ve bakıma ihtiyaç duyduğunu bulmak, konteynerlerin genellikle hangi bölgelerinin bakım ve tamirde daha fazla maliyet çıkardığını bulmak ve bu maliyet kalemlerinin nasıl engellenebileceğini ya da en azından düşürülebileceğini bulmaktır. Tezin uygulama kısmında örnek bir deniz taşıma firması kullanılarak gerçek gözlemler sonucu elde edilen verilerle bu maliyetlerin Türkiye'de tahmini olarak ortaya çıkma oranları incelenerek bir örneklem grubu oluşturulacaktır. Bu örneklem kullanılarak Doğu Akdeniz Bölgesinde hareket halindeki konteynerlerin tahmini yıllık hasar gören konteyner miktarı ve maliyetleri bulunacak ve DOĞU AKDENİZ BÖLGESİNDE HAREKET EDEN KONTEYNERLERİN BAKIM VE ONARIM MALİYETLERİNİN ANALİZİ incelenecektir. Sonuç kısmında ise bu maliyetlerin düşmesine ne gibi etkenlerin neden olduğu, çözüm yöntemleri incelenecek ve önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Maritime industry has been passing through a rough period since 2011 and it is a question of debate in the industry about when this period will take a turn fort he better. Especially in the container shipping industry, the constant raise of supply and weak demand have been holding companies in an economic crisis stat efor years now. This situation forces companies to look for cost reducing methods, even though this is not a sustainable solution. In container industry, one of these cost items is maintenance and repair costs of containers in service. The companies desire to use their containers with minimum cost for a maximum span of time available. Therefore reducing these costs, preventing them, applying the right repair method to the relevant damage type and having the trained and well informed individuals who practice these methods is essential fort he companies at the present time. In this study it is aimed to find the ratio of the circulating containers which need maintenance and repair, locations of containers' which causes most expense and how to prevent these costs to arise or ways to reduce them at least. In implementation section of this study, the ratio of these damages' occurance in Turkey will be examined by using a sample of a shipping company's data which is obtained by real observations and will be generated a sample group. A COST ANALYSİS OF MAINTENANCE AND REPAIRS OF THE CONTAINERS CIRCULATING IN THE EAST MEDITERRANEAN REGION. By using this sample group, the estimated ratio of damaged containers in East Mediterranean Region will be found and examined. In conclusion section, the factors reducing the costs and relevant solutions will be examined and advices will be generated.