Karnabahar fidelerine 28-homobrassinolid uygulamalarının tuz stresi altında fide gelişimi ve glukozinolat içeriği üzerine etkilerinin incelenmesi
Effect of 28-homobrassinolide on seedling development and glucosinolate content in cauliflower under salinity stress
- Tez No: 465053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE SARIKAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sunulan tez çalışmasında karnabahar fidelerine (Brassica oleracea var. botrytis cv. Memphis F1) 28-homobrassinolid uygulamasının tuzlu koşullarda fide gelişimi ve glukozinolat içeriğine etkisi araştırılmıştır. Karnabahar fideleri torf:perlit ve kum:perlit olmak üzere 2 farklı ortamda yetiştirilmiştir. Uygulamalar, 0 (kontrol), 150 ve 200 mM konsantrasyonlarında NaCl ile 0 (kontrol), 0.5 ve 1 mg l-1 konsantrasyonlarında 28-homobrassinolid ve bunların kombinasyoları şeklinde yapılmıştır. Çalışmada uygulamaların fide gelişim parametreleri üzerine etkisi her iki ortam için ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of 28-homobrassinolide on seedling development and glucosinolate content of cauliflower seedlings (Brassica oleracea var. botrytis cv.Memphis F1) under salinity stress was investigated. Cauliflower seedlings were grown in two different growing media including peatmoss:perlite and sand:perlite. The treatments were 0 (control), 150, 200 mM NaCl, 0.5, 1mg l-1 28-homobrassinolide and their combinations. The effect of 28-homobrassinolide and NaCl treatments on seedling parameters was determined for each growing medium. The findings revealed that in peatmoss:perlite decreases were determined compared to control in all developmental parameters while slight increase was observed in 150 mM NaCl + 1mg l-1 BR and 200 mM NaCl + 0.5 mg l-1 BR of the first experiment of sand:perlite and 200 mM NaCl in the second experiment of sand:perlite.