Narince çeşidinde salkım seyreltme uygulamalarının tanedeki resveratrol, antioksidan ve toplam fenolik bileşik içeriklerine etkisi
The effect of cluster thinning applications on the resveratrol, antioxidant and total phenolic compound contents in the narince
- Tez No: 465054
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada Ankara' nın Kalecik ilçesinde bulunan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kalecik Bağcılık Araştırma ve Uygulama İstasyonu' nda tesis edilmiş olan bağdaki Narince üzüm çeşidi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Asmalara, tane tutumunda, ben düşme sırasında ve sonrasında olmak üzere üç farklı dönemde salkım seyreltme uygunmıştır. Hasat sonrası tanelerde toplam fenolik bileşik, antioksidan aktivite ve trans resveratrol analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan salkım seyreltme uygulamalarıyla, insan sağlığı yönüyle üzerinde en çok çalışılan resveratrol ile birlikte toplam fenolik bileşik ve antioksidan aktivite içeriklerinde artışa sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, Narince grape variety which was established in Kalecik Viticulture Research and Application Station of Ankara University Faculty of Agriculture in Kalecik county of Ankara was used as plant material. The vines, in graininess, cluster thinning was applied in three different periods during and after veraison. After harvest, in berries total phenolic compounds, antioxidant activity and trans resveratrol were analyzed. With cluster thinning applications, total phenolic compound and antioxidant activity contents were increased with resveratrol which is the most studied on human health.