Ankara ili bağ alanlarındaki akar türlerinin belirlenmesi
Determination of mite species on vineyards of ankara
  1. Tez No: 465055
  2. Yazar: EMRE İNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışma Ankara ili bağ alanlarında 2015-2016 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışma süresince, önemli bağ üretim alanları olan Kalecik, Güdül, Beypazarı, Çubuk ve Merkez ilçelerden haftalık örneklemeler yapılmıştır. Çalışmada bitki paraziti, predatör, detrivor ve saprofif olmak üzere toplam 13 farklı familya ve 26 farklı akar türü saptanmıştır. Alınan bu örneklerin; % 73'ü faydalı, % 19'u ayrıştırıcı ve saprofit, % 8'i ise fitofag akarlar grubuna aittir. Çalışmamızda fitofag akarlardan, Tetranychidae familyasına ait Tetranychus urticae, Panonychus ulmi, Bryobia rubrioculus türleri; Tenuipalpidae familyasından Brevipalpus lewisi, Cenopalpus pulcher; Eriophyidae familyasından ise Colomerus vitis ve Calepitrimerus vitis türleri saptanmıştır. Fitofag akarlardan en yoğun olark Colomerus vitis tespit edilmiştir. Faydalı akarlardan ise, Phytoseiidae familyasına bağlı Phytoseius finitimus, Euseius finlandicus, Anthoseius bagdasarjani, Anthoseius recki, Anthoseius psyllakisi, Kampimodromus aberrans, Paraseilus triporus ve Neoseiulus marginatus; Tydeidae familyasından Tydeus californicus, Tydeus kochi; Stigmaeidae familyasından ise Zetzellia mali türü tespit edilmiştir. Örneklerin % 60'ı Phytoseiidae familyasına ait olup, en yaygın bulunan tür ise Phytoseius finitimus, Anthoseius bagdasarjani ve Euseius finlandicus olmuştur. Tespit edilen diğer familyalar ise; Ascidae, Melicharidae, Laelapidae, Iolinidae Cunaxidae, Oribatidae ve Acaridae olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in vineyards of Ankara during 2015-2016. The samples were collected mainly from most important grape producing area (Kalecik, Güdül, Çubuk and Beypazarı) at weekly interval. The identified mites were belongs to plant parasitic, predatory, detrivor and saprophyte groups in 13 families and 26 mite species. In total 73% specimens were beneficial, 19% of them were detrivor and saprophyte and 8% were phytophagous mites. As phytophagous mites; we identified 7 species belong to 3 families. These species are Tetranychus urticae, Panonychus ulmi, Bryobia rubrioculus (Acari: Tetranychidae); Brevipalpus lewisi and Cenopalpus pulcher (Acari: Tenuipalpidae); Colomerus vitis and Calepitrimerus vitis (Acari: Eriophyidae). Colomerus vitis was determined as the most widespread among phytophagous mites. A total of 11 mite species which belong to 8 families were determined. Phytoseius finitimus, Euseius finlandicus, Anthoseius bagdasarjani, Anthoseius recki, Anthoseius psyllakisi, Kampimodromus aberrans, Paraseilus triporus ve Neoseiulus marginatus (Acari:Phytoseiidae); Tydeus californicus, Tydeus kochi (Acari: Tydeidae); Zetzellia mali (Acari: Stigmaeidae) were identified. 60% of all samples were belong to Phytoseiidae family and the most dense species were Phytoseius finitimus, Anthoseius bagdasarjani and Euseius finitimus. Another families which are identified are Ascidae, Melicharidae, Laelapidae, Iolinidae, Cunaxidae, Oribatidae and Acaridae.