Patates (Solanum tuberosum L.) bitkisinin verim ve bazı tarımsal özellikleri üzerine farklı sulama rejimlerinin etkisi
The effect of the different irrigation rejimes on the yield end some agronomic traits of patato (Solanum tuberosum L.) plants.
  1. Tez No: 465089
  2. Yazar: YAĞMUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Patates (Solanum tuberosum L.), çeşitli iklim bölgelerine kolaylıkla uyum sağlayabildiğinden dolayı dünyanın hemen her yerinde besin kaynağı olarak yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Besleyici değerinin yüksek olması nedeniyle farklı amaçlarda kullanılmakta ve tüketilmektedir. Birim alanda daha fazla kuru madde üretimi yanı sıra yumrularında bulunan karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olması sebebiyle halen insanlar tarafından kullanılan dengeli ve sağlıklı bir beslenme kaynağıdır. Türkiye patates üretimi için uygun coğrafik koşullara sahiptir ve hemen hemen bütün illerde yetiştirilmektedir. Bu çalışma tek yıllık olup deneme üç tekerrürlü olarak 2016 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü uygulama tarlasında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak“Estrella”,“Aurea”ve“Blondine”çeşitleri kullanılmıştır. Parsellerde ekim mesafesi 70 cm sıra arası ve 30 cm sıra üzeri alınarak uygulanmıştır. Uygulanan metot gereği varyans analizi sonuçlarına göre bütün parametrelerde % 1 seviyesinde önemli farklılık bulunmuştur. Sonuçlara göre çıkış zamanı 20-35 gün, çiçeklenme süresi 52-65 gün, bitki boyu 64-103 cm, ana sap sayısı 4,0-5,1 adet, yan dal sayısı 19,8-26,1 adet, yumru başına ağırlık 29,7-53,9 g, ocak başına yumru sayısı 16,7-20,4 adet, ocak başına yumru ağırlığı 0,5-0,9 kg ve dekara yumru verimi ise 1923,1-4909,4 kg arasında bulunmuştur. Ankara koşullarında dekara yumru verimi bakımından en fazla S1 tam sulama konusunda Aurea çeşidinde 4909,4 kg/da olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Potatoes (Solanum tuberosum L.) are widely cultivated as a food source almost everywhere in the world because they can easily adapt to various climate regions. Due to their high nutritional value, they are used and consumed differentially. Besides source of high dry matter, high content of carbohydrates, proteins, vitamins and minerals per unit area in tubers, potatos are also healthy source of nutrition for humans since many years. Turkey has suitable geographical conditions for potato production and it is cultivated in almost all regions. This study was carried out at the experimental fields of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture of the Ankara University during 2016 as a single-year trial. Cultivars“Estrella”,“Aurea”and“Blondine”were used as crop materials in the experiment. The plant to plant sowing distance of 70 cm and row to row distance of 30 cm was maintained.