The effects of different sowing times on yield and yield components of potato (Solanum tuberosum L.) in Siirt province conditions
Siirt ili koşullarında farklı dikim zamanlarının patates (Solanum tuberosum L.) bitkisinin verim ve verim öğeleri üzerine etkisi
- Tez No: 517054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Siirt Üniversitesi Kezer yerleşkesi Ziraat Fakültesi deneme alanında 2017 yılında Farklı Dikim Zamanlarının (25 Ocak, 25 Şubat, 27 Mart, 21 Nisan, 12 Mayıs) bazı patates (Solanum tuberosum L.) çeşitlerindeverim ve verim öğeleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede 3 adet tescilli patates çeşidi (Borwina, Soraya, Alegria) materyal olarak kullanılmıştır. Dene-me, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada; çıkış tarihi, bitki boyu, ana sap sayısı, bitki büyüme şekli, bitki tipi, bitki başına yumru sayısı, bitki başına ortalama verim, ortalama yumru ağırlığı, pazarlanabilir verim, dekara yumru verimi, kabuk düzgünlüğü ve et rengi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; Soraya çeşidinin diğer çeşitlere göre Siirt ili ekolojik koşullarında daha iyi adaptasyon sağladığı tespit edilmiştir. Çalışmada, bitki çıkış süresi 53 gün(Soraya-Alegria, 25 Ocak dikimi) ile 12 gün (Soraya-Alegria-Borwina, 12 Mayıs dikimi) arasında değişmiştir. Pazarlanabilir verim 826,68 kg/da (Alegria-12 Mayıs) ile 5724,45 kg/da (Soraya-25 Şubat) ve dekara yumru verimi 834,92 kg/da (Alegria-12 Mayıs) ile 5806,35 kg/da (Soraya-25 Şubat) arasında değişiklik göstermiştir. Araştırmada en yüksek dekara yumru verimi (5806,35 kg/da) Soraya çeşidinden 25 Şubat tarihinde yapılan dikimden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different planting times (25 January, 25 February, 27 March, 21 April, 12 May) on the yield and yield parameters of some potatoes (Solanum tuberosum L.) varieties in 2017 at the experimental field of Siirt University Faculty of Agriculture in Kezer Campus. Three registered potato varieties (Borwina, Soraya, Alegria) were used as material in the experiment.The experiment was carried out in randomized blocks according to the split parcel trial design. In the study; characteristics such as date of planting, plant height, number of main stems, plant growth pattern, plant type, number of tubers per plant, average yield per plant, average tuber weight, marketable yield, deciduous tuber yield, bark smoothness and meat color were investigated. As a result of the research; It has been determined that Soraya cultivar provides better adaptation to the Siirt province ecological conditions compared to other cultivars. In the study, the period of plant emergence was changed between 53 days (Soraya-Alegria, 25 January planting) and 12 days (Soraya-Alegria-Borwina, 12 May planting).The marketable tuber yield varied between 826,68 kg / da (Alegria-12 May) and 5724,45 kg / da (Soraya-25 February). The highest tuber yield (5806,35 kg / da) in the study was obtained from the Soraya variety planted on February 25th.