Gp-metrik uzaylarda berinde-tipi daralma dönüşümleri için bazı sabit nokta teoremleri
Some fixed point theorems for berinde-type contraction mappings on Gp-metric spaces
  1. Tez No: 465101
  2. Yazar: ŞEYMA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma üç bölüm olarak hazırlandı. Birinci bölümde; sabit nokta teorisinin tarihsel gelişimi hakkında kısaca bilgi verilerek, metrik uzaylarda yapılan çalışmalar ile metrik uzayındaki genelleştirmeler açıklandı. İkinci bölümde; çalışmanın daha sonraki kısmında kullanılan temel tanım, kavram ve teoremler verildi. Tezin orijinal kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise; Gp-tam Gp-metrik uzaylarda, (delta, L)-zayıf daralma, (phi, L)-zayıf daralma ve Ciric-tipi hemen hemen daralma kavramları tanımlanarak Berinde-tipi daralmaları sağlayan sabit nokta ve ortak sabit nokta dönüşümlerinin varlığını gösteren Gp-metrik uzayda bazı sabit nokta teoremleri verildi. Ayrıca, sabit nokta ve ortak sabit noktanın tekliği için gerekli olan şartlar belirlendi. Sonuç olarak, literatürdeki kıyaslanabilir sonuçların genelleştirmeleri elde edilerek, bu sonuçların varlığını garanti eden birkaç örnek verildi.
Özet (Çeviri)
This study organized as three chapters. In the first chapter, by giving information about the historical improvement of the fixed point theory briefly, the generalizations of metric space with the studies conducted on metric spaces were explained. In the second chapter, some preliminary definitions, concepts and theorems which are to be used in latter chapter were given. In the third chapter, which constitutes the original part of the thesis, by defining the concepts of (delta,L)-weak contraction, (phi,L)-weak contraction and C´ iric´-type almost contraction in the sense of Berinde in Gp-complete Gp-metric space, some fixed point theorems in Gp-metric space which demonstrate the existence of fixed points and common fixed points of mappings satisfying Berinde-type contractions were given. Moreover, the conditions which are necessary for the uniqueness of fixed point and common fixed points were determined. Consequently, the generalizations of comparable results in the literature were obtained. A few examples which ensure the existence of these attained results were introduced.