Sanayi artığı mercimeğin (Lens culinaris Medik.) tavukların genel performansı ve yumurta özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 465103
  2. Yazar: YAŞAR YETİŞİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, sanayi artığı mercimek kırığının (Lens culinaris Medik.), tavukların canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri, yumurta sarısı yağ asitleri ve kolesterol oranına etkileri incelenmiştir. Tesadüf parsellerine göre düzenlenen araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'na ait kümeste, toplam 70 adet kahverengi Lohman ırkı tavuk (53 hafta) ile yürütülmüştür. %0 ham mercimek kırığı (HMK;kontrol), %10 HMK, %20 HMK, %30 HMK, ile %10 otoklavlanmış mercimek kırığı (OMK), %20 OMK ve %30 OMK olmak üzere yedi adet rasyon kullanılmıştır. Tavuklara yem ve su ad libitum olarak verilmiş, günlük toplam 16.5 saat aydınlatma uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of lentil by-product (Lens culinaris medik.) on live weight, feed intake, feed conversion ratio, egg production, egg internal-external quality traits and egg yolk fatty acid profiles, cholesterol ratio in laying hens were examined. The research design was a completely randomized design and conducted in Research Unit of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Experimental Animal Local Ethic Committee. The material of the experiment consists of 7 treated groups and each group has ten replications. Each replication has one laying hen and, 70 laying hen (53 weeks) were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16.5 hours.