Tane yem bezelyesinin (Pisum arvense L.) tavukların genel performansı, yumurta iç ve dış kalite özelliklerine etkisi
- Tez No: 465104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, tane yem bezelyesinin (Pisum arvense L.), tavukların canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma, yumurta verimi, yumurta kalite özellikleri, yumurta sarısı yağ asitleri ve kolesterol oranına etkileri incelenmiştir. Tesadüf parsellerine göre düzenlenen araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'na ait kümeste, toplam 84 adet kahverengi Lohman ırkı tavuk (33 hafta) ile yürütülmüştür. %0 ham yem bezelyesi (HYB;kontrol), %10 HYB, %20 HYB, %30 HYB, ile %10 otoklavlanmış yem bezelyesi (OYB), %20 OYB ve %30 OYB olmak üzere yedi adet rasyon kullanılmıştır. Tavuklara yem ve su ad libitum olarak verilmiş, günlük toplam 16.5 saat aydınlık, 7.5 saat karanlık uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of grain field pea (Pisum arvense L.) on live weight, feed intake, feed conversion ratio, egg production, egg internal-external quality traits and egg yolk fatt acid profiles, cholesterol ratio in laying hens were examined. The research design was a completely randomized design and conducted in Research Unit of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University (KSU) Experimental Animal Local Ethic Committee. The material of the experiment consists of 7 treated groups and each group has ten replications. Each replication has one laying hen and, 84 laying hen (33 weeks) were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16.5 hours.