Günü geçmiş bisküvinin koi havuz sazanı (Cyprinus carpio) yavru diyetlerinde mısır unu yerine karbonhidrat kaynağı olarak kullanımı
Use of expired biscuit as carbohydrate sources instead of maize in diets of fingerlings of koi carp (Cyprinus carpio)
  1. Tez No: 465105
  2. Yazar: MEHMET ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günü geçmiş bisküvinin koi havuz sazanı (Cyprinus carpio) yavrularının pratik rasyonlarında karbonhidrat kaynağı olarak kullanılabilirliğini belirlemek için laboratuvar koşullarında, 60 günlük besi denemesi yürütülmüştür. Günü geçmiş bisküvi rasyonlara %0, 25, 50, 75, 100 oranında katılmıştır (D0, D1, D2, D3, D4). Denemede büyüme parametreleri bakımından D1, D2, D3 rasyon grupları ile D0 grupları arasında fark benzer bulunurken (P>0.05), D4 grubu diğer gruplara göre önemli derecede yüksek bulunmuştur (P˂0.05). Sonuç olarak, günü geçmiş bisküvi koi havuz sazan yemlerinde alternatif yem katkı maddesi potansiyeline sahiptir ve herhangi bir olumsuz etkisi olmaksızın rasyonlara mısır unu yerine %100'e kadar katılabilir.
Özet (Çeviri)
A 60 day laboratory growth trial was carried out to determine the potential nutritional value of expired biscuit as a dietary carbohydrate source of koi carp (Cyprinus carpio) fingerlings. Expired biscuit was included in the diets at different levels 0%, 25, 50, 75, 100 (D0, D1, D2, D3, and D4 respectively). On the basis of the observed growth parameters D0, D1, D2, D3 diets were similarly (P>0.05). But D4 were significantly (P˂0.05) higher those fed on the other groups (D0, D1, D2, D3). Results showed that expired biscuit had potential as an alternative feed ingredient in diets for fingerling koi carp (Cyprinus carpio) with no adverse effects. Expired biscuit can be used up to 100% instead of corn flour as a carbohydrate source.