2-siyanoguanidin temelli metal kompleksleri ve bunların antioksidan kapasitelerinin incelenmesi
2-cyanoguanidine based metal complexes and their antioxidant properties
- Tez No: 465118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, 2-siyanoguanidinden türetilen yeni Cu(II) ve Ni(II) metal kompleksleri sentezlendi ve yapıları spektroskopik ve analitik yöntemlerle karakterize edildi. Komplekslerin moleküler yapıları tek kristal X-ışını kırınımı çalışmaları ile belirlendi. Tüm komplekslerin yapılarında, Cu(II) veya Ni(II) iyonları dört koordinatlı olup yaklaşık olarak kare düzlem geometrilidir. 2-Siyanoguanidinden türetilen ligandlar, alkol çözücü molekülünün Cu(II) veya Ni(II) iyonlarının nükleofilik katılması ile oluşmuştur. Metal komplekslerinin kristal yapılarının hidrojen bağları ile kararlı hale geldiği görülmüştür. Yapısal olarak karakterize edilen komplekslerin antioksidan aktiviteleri DPPH radikal temizleme ve CUPRAC yöntemleri ile değerlendirildi. Kompleksler antioksidan aktivite sergilemekle birlikte, aktiviteleri standart antioksidanlardan (Vitamin C ve trolox) çok daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new Cu(II) and Ni(II) metal complexes derived from 2-siyanoguanidin were synthesized and their structures were characterised by spectroscopic and analytical methods. Molecular structures of the complexes were determined by single crystal X-ray diffraction studies. In the structures of all complexes, the Cu(II) or Ni(II) ions are four-coordinate with an approximate square planar geometry. The ligands derived from 2-siyanoguanidin formed via nucleophilic addition of alcohol solvent molecule in the presence Cu(II) or Ni(II) ions. The structure of the metal complexes were stabilised by hydrogen bond interactions. Antioxidant activity of the structurally characterised complexes were evaluated by DPPH radical scavenging and CUPRAC methods. The complexes exhibit antioxidant activity, however, their activities were much lower than standard antioxidants (Vitamin C and trolox).