Üreticilerin iyi tarım uygulamaları istekliliklerini etkileyen faktörlerin analizi: Kahramanmaraş ili örneği
Factors affecting farmers willingness to good agricultural practices: Kahramanmaras sample
  1. Tez No: 465120
  2. Yazar: BİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğada meydana gelen değişmelerle birlikte insanların beslenme ihtiyacının artması, tarımda modern teknolojilerin ve yoğun üretim girdilerinin kullanımını zorunlu kılmıştır. Bunun sonucu olarak tarımdan elde edilen ürünlerde insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek ilaç kalıntıların görülmesi ve kirlenen topraklar ile birlikte yer altı sularında da kimyasal atıkların birikmesi tehlikesi ortaya çıkmıştır. Doğada meydana gelen tüm bu olumsuzluklar, insan faaliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiği düşüncesini doğurmuştur. Günümüz dünyasıyla birlikte gelecekteki nesilleri de etkilemesi muhtemel bu tehlikelerin çözümü için, bir üretim yöntemi olan iyi tarım uygulamaları (İTU) ortaya çıkmıştır. İTU, tarımsal üretim yapılırken doğal çevrenin yapısına zarar verilmemesi ve üretim sonucunda elde edilen ürünlerin belgelendirilerek tarımda izlenebilirliğin sağlanmasıdır. Yürütülen bu araştırma ile Kahramanmaraş ilindeki üreticilerin işletme ve bireysel özellikleri irdelenerek, İTU istekliliklerinde etkili olan faktörler, doğa, insan sağlığı ve ekonomi açısından ele alınmıştır. Çalışmada 236 üretici ile anket çalışması yapılarak araştırmanın birincil verileri elde edilmiştir. Elde edilen verilerle üreticilerin İTU istekliliklerini etkileyen faktörlerin analiz edilmesi amacıyla Binomial Logit Modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin %24.6'sı İTU hakkında bilgi sahibi ve %87.3'ü İTU'yu uygulamak istemektedir. Binomial Logit analizi sonucunda ailedeki birey sayısı, tarım dışı işte çalışma durumu ve üretim yapılan bölgenin temiz veya kirli olma durumunun İTU istekliliğini azalttığı, arazi varlığı ve GTHB il veya ilçe müdürlükleriyle görüşme sıklığının arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has necessitated to use intensive production input and modern technology because of the increasing people's nutrition needs a long with changes in nature. Hence, there is a risk of drug residues in agricultural products which may adversely affect human health and it has emerged accumulation risk of chemical wastes in the ground-water with the contaminated soil. Occurred all these negatives in nature have suggested controlling Human activities. By the today's World, Good Agriculture Practices (ITU) has emerged for solving the risks which may also likely to affect the future generations. ITU (Good Agriculture Practices) Provides monitoring on agriculture by documents of gained production which is with out damage to the structure of the natural environment during agricultural production. With this research, affective factors to willingness to ITU has been handed by dealing in terms of nature, human healt hand economy and it has been dealt with farmers operating and individual features in Kahramanmaraş province. A survey was conducted with 236 farmers in the study to obtain the primary data of the research. Binomial Logit Regression analysis formation were used for analyze affecting factors farmers using ITU with obtained data. 24.6% of the farmers have known ledge about the ITU and 87.3% of them would like to implement the ITU. According to the results of the Binomial Logit analysis it is concluded that work on outside agriculture, family size and cleanliness of the area in which production is made is reducing the desire of doing ITU. Availability of the land and the frequency of the meeting with the management of agriculture is increased ITU.