Bağcılıkta iyi tarım uygulamaları hakkında üreticilerin bilgi düzeyinin incelenmesi: Gaziantep ili örneği
Investigation of the knowledge level of producers about good agricultural practices in viticulture: An example of Gaziantep province
- Tez No: 715581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SETTAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada; Gaziantep ili bağcılıkta iyi tarım uygulamaları(İTU) sertifikasına sahip çiftçilerin demografik özellikleri ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve bunlar arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma için oluşturulan ankette 65 katılımcının bilgileri alınmış ve tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile sunulmuştur. Bilgi düzeyinin belirlenmesinde kullanılan ölçek için KR21 güvenilirlik katsayısı hesaplanmıştır. Çalışmada grupların bilgi düzeylerinin katılımcıların özelliklerine göre farklılığının incelenmesi için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Üreticilerin bilgi düzeyleri ve tarımsal özellikler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tarımla uğraşma yılı düşük, bağ alanı yüksek ve yıllık ürün miktarı daha fazla olan katılımcılarda İTU bilgi seviyesinin daha yüksek düzeylerde olduğu görülmüştür. Bağcılık ile tecrübesi düşük olup eğitim seviyesi lise ve üzerinde olan üreticilerin İTU konusundaki bilgi düzeylerinin en yüksek grup olduğu görülmüştür. Anket kapsamında katılımcıların bilgi düzeyleri incelenmesine yönelik sorulan“İTU yönetmeliği çerçevesinde üretilen gıdanın kimyasal kalıntı testleri yılda bir kez yapılır. ”,“İşçi sağlığı ve iş güvenliği İTU standardının kontrol noktaları arasında yer almaz. ”ile“İTU üretim sisteminde, kalıntı analizi sonucunda izin verilen limit üstü aktif madde ile karşılaşılması durumu bazı ürünler için göz ardı edilebilir. ”ifadeleri bilgi düzeyi en düşük ifadeler olarak görülmüştür. Bu ifadelere yönelik verilecek eğitimlerin katılımcıların Genel İTU bilgi düzeylerini olumlu şekilde artıracağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to determine the demographic characteristics and knowledge levels of farmers who have good agricultural practices (GAP) certificate in viticulture in Gaziantep and to analyze the relations between them. In the questionnaire created for the study, the information of 65 participants was taken and descriptive statistics were presented with frequency, percentage, mean and standard deviation values. KR21 reliability coefficient was calculated for the scale used to determine the level of knowledge. In the study, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used to examine the differences in the knowledge levels of the groups according to the characteristics of the participants. Correlation and regression analysis were performed to examine the relationships between the knowledge levels of producers and agricultural characteristics. According to the results of the analysis, it was observed that the GAP knowledge level was higher in the participants with a low year of dealing with agriculture, a high vineyard area and a higher annual yield. It has been observed that the producers with low experience in viticulture and with a high school or higher education level have the highest level of knowledge on GAP. Within the scope of the survey, the questions asked about examining the knowledge levels of the participants are 'Chemical residue tests of the food produced within the framework of ITU regulation are carried out once a year.', 'Occupational health and work safety is not among the control points of the ITU standard.' The situation of encountering over-limit active substance can be ignored for some products.' statements were seen as the statements with the lowest level of knowledge. It can be predicted that the trainings to be given on these expressions will positively increase the general GAP knowledge level of the participants.