Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus izolatlarının plazmitlerinin nükleotit dizilenmesi ve bazı aroma metabolit kapasitelerinin belirlenmesi
Plasmids sequence of Streptococcus thermophilus and Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus isolates and determination of some aroma metabolite capacities
  1. Tez No: 465121
  2. Yazar: FADİME YAZDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yoğurt, St. thermophilus ve Lb. bulgaricus izolatlarının sütte sinerjitik olarak gelişmesiyle oluşan fermente bir süt ürünüdür. Yoğurtta, karakteristik aroma tadını veren metabolitler kromozom veya plazmitlerde bulunan genler tarafından kodlanmaktadır. St. thermophilus (95) ve Lb. bulgaricus (14) izolatının moleküler, biyokimyasal ve mikroskobik tanımlamaları tez çalışmasında yapılmıştır. Bu izolatların plazmit içerikleri ve plazmit stabilitesi belirlenmiştir. Ayrıca BioLb89 izolatından saflaştırılan doğal p89 plazmitinin bütün nükleotit dizilemesi yapılmıştır. 5899 bç uzunlukta plazmit dizileme işlemi kesme enzimleri ve PCR amplifikasyonu ile oluşturulan 10 farklı fragmentin nükleotit dizilemesi yapılarak tamamlanmıştır. Fragmentlerin dizilemesi pUC18 veya pJET1.2 vektörlerine klonlanarak ve Sanger dizileme metodu ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlamaları yapılan toplam 109 izolatın aroma metabolitleri (format, pirüvat, laktat, asetaldehit, 3-hidroksi-2-bütanon, etanol, 2,3-bütandiol) üretim potansiyellerinin tespiti, dört farklı ortamda (SM17, anaerobik SM17, aerobik MRS, anaerobik MRS, LM17 besiyerleri ve süt) belirlenmiştir. St thermophilus izolatlarında, besi ortamı olarak süt kullanıldığında, format, pirüvat, laktat, asetaldehit, 3-hidroksi-2-bütanon, etanol ve 2,3-bütandiol metabolitlerinin miktarları sırası ile 1.2 mg/L, 1.3 mg/L, 5.2 mg/L, 1.3 mg/L, 6.5 mg/L, 42.4 mg/L ve 33.0 mg/L olarak tespit edilmiştir. Lb. bulgaricus izolatlarında, bu metabolitlerin miktarları sırası ile 1.4 mg/L, 0 mg/L, 0.1 mg/L, 13 mg/L, 6 mg/L, 48 mg/L ve 28.2 mg/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yogurt is a fermented dairy product formed by the synergistic development of St. thermophilus and Lb. bulgaricus species. Metabolites give characteristic aroma taste for yogurt and metabolite encoded genes are located on chromosomes or plasmids. Molecular, biochemical and microscopic descriptions of St. thermophilus (95) and Lb. bulgaricus (14) isolates were performed in this thesis. The plasmid content and plasmid stability of these isolates were determined. In addition, the entire nucleotide sequence of the native p89 plasmid purified from the BioLb89 isolate was sequenced. 5899 bp long entire plasmid sequence was completed by performing sequencing of 10 different fragments generated by restriction enzymes and PCR amplification. Sequencing of the fragments was performed by cloning into the pUC18 or pJET1.2 vectors and by the Sanger sequencing method. Detection of potentials aroma metabolite (format, pyruvate, lactate, acetaldehyde, 3-hydroxy-2-butanone, ethanol, 2,3-butanediol) productions of identified 109 isolates was determined in four different media (SM17, anaerobic SM17, LM17 medium and milk) for St. thermophilus and three different media (aerobic MRS, anaerobic MRS and milk) for Lb. bulgaricus. When milk was used as medium in St. thermophiles isolates, the amounts of formate, pyruvate, lactate, acetaldehyde, 3-hydroxy-2-butanone, ethanol and 2,3-butanediol metabolites were 1.2 mg/L, 1.3 mg/L, 5.2 mg/L, 1.3 mg/L, 6.5 mg/L, 42.4 mg/L and 33 mg/L respectively. In Lb bulgaricus isolates, the amounts of these metabolites were 1.4 mg / L, 0 mg / L, 0.1 mg / L, 13 mg / L, 6 mg / L, 48 mg / L and 2 28.2 mg / L respectively.