Şavak akkaraman koyunlarının bazı morfolojik ve fizyolojik özellikleri ile moleküler filogenetik ilişkilerin belirlenmesi
Some morphological and physiological traits and molecular phylogenetic determination of relations of Savak akkaraman sheep
- Tez No: 465125
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Şavak Akkaraman koyunlarının, morfolojik ve fizyolojik özellikleri ile moleküler filogenetik ilişkileri incelenmiştir. Geleneksel şartlarda Şavak Akkaraman koyunu yetiştiren farklı işletmelerden çeşitli özelliklere ait veriler ve DNA analizleri için kan örnekleri alınmıştır. Kuzulama oranı 0.94±0.01, koçaltı ve doğuran koyun başına doğan kuzu sayıları 0.97±0.01 ve 1.03±0.01, sütten kesilen kuzu sayıları 0.90±0.02 ve 0.95±0.01, sütten kesime kadar yaşama gücü % 92±1 olarak hesaplanmıştır. Laktasyon süresi 205.8±2.03 gün, toplam sağılan süt miktarı 88.8±3.5 kg'dır. Koyun ve koçların canlı ağırlıkları, 50.69±0.58 ve 76.71±1.35 kg olarak belirlenmiştir. Kirli yapağı ağırlığı 2.72±0.14 kg, randıman %58.20±1.20, Hauter ve Barbe uzunluk değerleri 31.98±1.09 ve 43.01±1.55 mm, incelik 30.50±0.54 µ, elastikiyet %30.16±0.71, mukavemet 26.85±1.16 cN/tex olarak belirlenmiştir. Kuzularda; doğum, 30., 60., 90., 120., ve 150. gün canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla; 3.55±0.12, 9.91±0.57, 14.73±0.57, 19.88±0.82, 23.05±0.44 ve 26.42±0.72 kg olarak hesaplanmıştır. Sağım döneminin 3 farklı zamanında, 10 farklı meme ölçüsü alınmıştır. Koyunlarda 14, koçlarda 5 vücut ölçüsü alınmıştır. Kuzularda büyüme döneminde 10 farklı vücut ölçüsü 3 kez alınmıştır. Tüm bu ölçüler ve ağırlıklar arası korelasyonlar hesaplanmıştır. DNA örneklerinde mitokondriyal D-loop bölgesi, polimeraz zincir reaksiyonu tekniği (PCR) ile çoğaltılmıştır. D-loop bölgesi gen dizi bilgileri belirlenmiştir. Populasyonlar için toplam bölge sayısı, G+C oranı, polimorfik bölge sayısı (S), haplotip sayısı (h), haplotip farklılığı (Hd) ve nükleotid farklılığı (π) değerleri hesaplanmıştır. Tespit edilen 20 haplotipten, 11'i B soyunda (% 55), 6'sı A soyunda (% 30), 3'ü C soyunda (% 15) yer almıştır. Gen dizi bilgilerine göre koyunlarda mtDNA polimorfizmi, mtDNA haplotipleri ve haplogrupları, haplotipler ve yabani koyunlar arasında filogenetik ilişkiler belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, morphological and physiological characteristics of Şavak Akkaraman sheep and molecular phylogenetic relationships were investigated. The records for investigated traits and blood samples for DNA analyzes were collected from Şavak Akkaraman sheep breeding in traditional conditions. The lambing rate, number of lambs at born sheep and mating, at weaning were calculated as 0,94±0,01; 97±0.01 and 1,03±0,01; 0,90±0,02 and 0,95±0,01, respectively. Survival at the weaning was 92±1%. The lactation period and total milk yield were found 205,8±2,03 days and 88,8±3,5 kg. The live weights of sheep and rams were determined 50,69±0,58 and 76,71±1,35 kg. The greasy wool weight, clean wool, wool thinness, elasticity, tensile strength, hauter and barbe length were found as 2,72±0,14 kg, 58,20±1,20%; 30,50±0,54 μ; 30,16±0,71%; 26,85±1,16 cN/tex; 31,98±1,09 and 43,01±1,55 mm, respectively. Lambs live weights were determined as 3,55±0,12; 9,91±0,57; 14,73±0,57; 19,88±0,82; 23,05±0,44 and 26,42±0,72 kg at the days of birth, 30th, 60th, 90th, 120th and 150th, respectively. Some body measurements and corellations were also investigated in sheep and lambs. Mitochondrial D-loop region in DNA samples was amplified by PCR, and gene sequence information was determined. The total number of regions, G+C ratio, polymorphic region number (S), haplotype number (h), haplotype difference (Hd) and nucleotide difference (π) values were calculated for the populations. The 20 haplotypes detected in sheep; 11 in line B (55%), 6 in line (30%), 3 in line C (15%). According to gene sequence information, phylogenetic relationships between mtDNA polymorphism, mtDNA haplotypes and haplogroups, haplotypes and wild horses were determined in sheep