Koyunlarda süt melatonin ve alfa kazein düzeylerinin araştırılması
Investigation of milk melatonin and alpha casein levels in sheep
  1. Tez No: 851603
  2. Yazar: MEVLÜT TAHA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma koyun sütünde melatonin ve alfa (α) kazein düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma materyalini, Elazığ ili Merkez ilçesi sınırları içerisinde 'Elazığ İli Şavak Akkaraman (TAGEM/23SAV2012-03)' alt projesinde bulunan 4 farklı işletmeden (her işletmeden 10 koyun) 3 yaşlı, sağlıklı, laktasyon döneminde olan koyunlardan sağım sonrası alınan 40 adet süt numunesi oluşturmuştur. Alınan süt numunelerinde Enzim Bağlı İmmunosorbent Ölçüm (ELISA) ile melatonin seviyeleri ve jel elektroforez (SDS-PAGE) ile α-kazein düzeylerinin yoğunluğu tespit edilmiştir. İşletmelerdeki süt melatonin düzeylerinin en düşük değerin 80.0 ng/L, en yüksek değerin ise 92.4 ng/L olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca diğer iki işletmede bu değerler 82.7 ng/L ve 84.3 ng/L olarak belirlenmiştir. Melatonin düzeyleri bakımından işletmeler arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine melatonin and alpha (α) casein levels in sheep milk. The study material was 40 milk samples taken after milking from, healthy, 3-year-oldlactating sheep from 4 different enterprises (10 sheep from each enterprise) in the 'Elazig Province Savak Akkaraman (TAGEM/23SAV2012-03)' sub-project within the borders of the Central district of Elazig province. has created. In the milk samples taken, melatonin levels were determined by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) and the density of α-casein levels by electrophoresis (SDS-PAGE). It was determined that the lowest value of milk melatonin levels in the enterprises was 80.0 ng/L and the highest value was 92.4 ng/L. In addition, these values were determined as 82.7 ng/L and 84.3 ng/L in the other two enterprises. There was no significant difference between businesses in terms of melatonin levels (p>0.05).