Şavak Akkaraman koyunlarında et verimini etkileyen MSTN geninin real-time PCR yöntemi ile ekspresyon seviyesinin belirlenmesi
Determination of expression level of MSTN gene, which affects meat yield in Şavak Akkaraman sheep, by real-time PCR metod
  1. Tez No: 716595
  2. Yazar: BAHAR ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dünyada giderek artan nüfus artışı ve zorlaşan yaşam şartları nedeniyle, kişi başına tüketilen kırmızı etin yetersiz olması önemli sorunlardan biridir. Sürekli gelişen dünyada yeterli ve dengeli beslenme insanoğlu için önemli olup, kişi başına tüketilen kırmızı et miktarı ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde kullanılan kriterlerden biridir. Son yıllarda hayvansal gıda üretimiyle ilgili birçok çalışmalar yapılmıştır ve yapılan bu çalışmalar sayısal olarak incelendiğinde; ülkemizin özellikle 2010 yılından sonra küçükbaştan elde edilen hayvansal gıdalar alanında giderek güçlendiği görülmektedir. İlerleyen zaman dilimlerinde de bu sorunla karşılaşmamak için bu sayısal artışın tüketime yansıması gerekmektedir. Ayrıca bu açığın kapatılması için yerli ırkların ve kültür ırklarının genetiksel özelliklerinin bilinmesi önem arz etmektedir. Genetiksel özellikler bilinirse süt veya et verimi için yetiştirilen hayvanlar erken dönemde belirlenerek hayvansal ürünlerin verim ve kalitesi artırılarak tüketim açığının kapatılması sağlanacaktır. Bu çalışmanın asıl amacı, hayvansal ürünlerin verim ve kalite özelliklerini etkileyen genleri ve genetik çeşitliliğe sebep olan mutasyonları belirlemek, genomun görev ve yapıları ile genlerin birbirleri ve çevresel etkileşimlerini açıklayabilmektir. Yapılan araştırmalarla metabolik süreçleri etkileyen genleri yapı ve işlevleri açısından moleküler düzeyde değerlendirerek, seleksiyon programlarının daha başarılı uygulanmasına katkı sağlanması öngörülmektedir. Bu açıdan yerli koyun ırklarımızdan olan şavak akkaraman koyunlarında et verimini etkileyen MSTN geninin Real-Time PCR yöntemi ile ekspresyon seviyelerini belirlemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inadequate consumption of red meat per capita is one of the important problems due to the increasing population and difficult living conditions in the world. In a constantly developing world, adequate and balanced nutrition is important for human beings, and the amount of red meat consumed per capita is one of the criteria used to determine the development level of countries. In recent years, many studies on animal food production have been carried out and when these studies are analyzed statistically; It has been observed that our country has become stronger in the field of animal foods obtained from sheep and goats, especially after 2010. In order not to encounter this problem in the following time periods, this numerical increase should be reflected in consumption. In addition, it is important to know the genetic characteristics of native and cultural breeds in order to close this gap. If the genetic characteristics are known, the animals raised for milk or meat yield will be determined in the early period and the consumption gap will be closed by increasing the yield and quality of animal products. The main purpose of this study is to determine the genes that affect the yield and quality characteristics of animal products and to determine the mutations that cause genetic diversity, to explain the functions and structures of the genome and the interactions of genes with each other and with the environment. It is envisaged to contribute to the more successful implementation of selection programs by evaluating genes that affect metabolic processes in terms of their structure and functions at the molecular level. In this respect, it is aimed to determine the expression levels of the MSTN gene, which affects meat yield in Şavak Akkaraman sheep, one of our domestic sheep breeds, by Real-Time PCR method.