Akkaraman tiplerinin morfolojik ve bazı verim özelliklerinin incelenmesi
Investigation of morphological and some productivity traits of Akkaraman types
- Tez No: 927643
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN ÖZBEYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Halk Elinde Hayvan Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında yetiştirilen Akkaraman tipi koyunların morfolojik özellikleri, kırkım sonu canlı ağırlık ve 2019-2021 yıllarına ait doğum ve sütten kesim ağırlıkları ile bazı üreme özellikleri belirlenmeye, Akkaraman tipleri arasında muhtemel farklılıkların ortaya konmasına çalışılmıştır. Tez çalışması iki aşamada gerçekleştirilmiş olup; birinci aşamada 3-5 yaşlı 90'ar baş Akkaraman, Kangal Akkaraman, Şavak Akkaraman, Zom ve Karakaş tipi toplam 450 baş koyunun kırkım sonu canlı ağırlıkları belirlenmiş ve 15 farklı vücut ölçüsü alınmıştır. İkinci aşamada ise kuzularda bazı verim özellikleri (sütten kesime kadar günlük ortalama canlı ağırlık artışı, doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı) tespit edilmiştir. Her alt projeden beşer sürü olmak üzere 2.864 baş Akkaraman, 4084 baş Kangal Akkaraman, 2.962 baş Şavak Akkaraman, 1.659 baş Zom ve 2.962 baş Karakaş olmak üzere toplam 25 sürüye ait 14.181 baş hayvana ait veri kullanılmıştır. Akkaraman, Kangal Akkaraman, Karakaş, Şavak Akkaraman, Zom kuzularda sırasıyla doğum ağırlığı 4,121±0,019 kg, 4,115±0,012 kg, 3,757±0,018 kg, 3,670±0,018 kg ve 3,303±0,021 kg; sütten kesim ağırlıkları 30,285±0,163 kg, 33,001±0,105 kg, 18,848±0,156 kg, 18,684±0,161 kg, 19,060±0,187 kg ve sütten kesime kadar canlı ağırlık artışı 246,306±1,579 g, 259,430±1,015 g, 196,728±1,508 g, 283,880±1,559 g ve 203,631±1,805 g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the morphological characteristics, post-shearing live weights, birth and weaning weights for the years 2019–2021, and some reproductive traits of Akkaraman sheep types raised within the scope of the National Project on Small Ruminant Breeding under Farmer Conditions, coordinated by the General Directorate of Agricultural Research and Policies of the Ministry of Agriculture and Forestry. Additionally, it was aimed to reveal potential differences among Akkaraman types. The thesis study was conducted in two stages. In the first stage, the post-shearing live weights of a total of 450 sheep, including 90 heads of 3-5-year-old Akkaraman, Kangal Akkaraman, Şavak Akkaraman, Zom, and Karakaş types, were determined, and 15 different body measurements were taken. In the second stage, certain productivity traits of lambs (birth weight, weaning weight, and average daily live weight gain until weaning) were identified. Data from a total of 14.181 animals belonging to 25 herds, including 2.864 Akkaraman, 4.084 Kangal Akkaraman, 2.962 Şavak Akkaraman, 1.659 Zom, and 2.962 Karakaş sheep, with five herds from each subproject, were used. The birth weights of Akkaraman, Kangal Akkaraman, Karakaş, Şavak Akkaraman, and Zom lambs were determined as 4,121±0,019 kg, 4,115±0,012 kg, 3,757±0,018 kg, 3,670±0,018 kg, and 3,303±0,021 kg, respectively; their weaning weights were 30,285±0,163 kg, 33,001±0,105 kg, 18,848±0,156 kg, 18,684±0,161 kg, and 19,060±0,187 kg, respectively. The live weight gain until weaning was recorded as 246,306±1,579 g, 259,430±1,015 g, 196,728±1,508 g, 283,880±1,559 g, and 203,631±1,805 g, respectively.