Rasyonlara katılan sitrik asitin rumen içi fizyolojik olaylara ve besi performansına etkisi üzerinde bir araştırma
A reserach on the effect of dietary citric acid on the rumen metabolites and fattening performances
  1. Tez No: 27837
  2. Yazar: ŞAFAK POLATSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. BESİM GÜROCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi RASYONLARA KATİLAN SİTRİK ASÎTÎN RUMENîÇI FİZYOLOJİK OLAYLARA VE BESİ PERFORMANSINA ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Şafak POLATSÜ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. A. Besim 6ÜROCAK 1993. Sayfa: 67 Jüri: Prof.Dr. A. Besim GÜROCAK Prof.Dr.Metin YELDAN Prof.Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Bu çalışmada. % 56.5 oranında kaba yem içeren rasyona % 1-2 ve 3 oranlarında sitrik asit katkısının, rumen ve kan metabolitleri ile gelişme gücüne olan etkisi, iki ayrı deneme ile incelenmiştir. I. Denemede. Akkaraman ırkı 36 bas kuzuyla 4 grup oluşturulmuş ve bunlar deneme rasyonlarıyla ad-libitum olarak beslenmişlerdir. 56. gün sonunda % 1 sitrik asit içeren rasyonla beslenen grup. canlı ağırlık ve günlük ortalama canlı ağırlık artışları bakamından en yüksek değeri verirken, aradaki farklılıklar istatistik önemde bulunmamıştır. Yem tüketimi bakımından, % 1 sitrik asitli grup en iyi sonucu verirken.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Fh. D. Thesis A RESEARCH ON THE EFFECT OF DIATARY CITRIC ACID ON THE RUMEN METABOLITES AND FATTENING PERFORMANCE Şafak POLATSÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. A. Besim GUROCAK 1993. Page: 67 Jury: Prof.Dr. A. Besim GUROCAK Prof.Dr. Met in YELDAN Prof. Dr. Orhan ÖZTURKCAN In this work. 1.2 and 3& of citric acid was' added to the roughage rich ration and the effect of these rations on the rumen and blood metabolites and fattening performance were determined. For this purpose, 2 experiments were conducted. In the first experiment. 4 groups of Akkaraman lambs were fed ad- libitum individually during 56 days. At the end of this trial the second group (which consumed 1* citric acid) was found superior but the differences in live weight and weight gain were not statistically significant.