Orman kaynaklarının yoksulluk yönetimi ve kırsal kalkınma üzerine sosyo-ekonomik etkileri
The socio-economic effects of forest resources on poverty management and rural development
  1. Tez No: 465128
  2. Yazar: SEDEF NAZİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Orman Kaynaklarının Yoksulluk Yönetimi ve Kırsal Kalkınma Üzerine Sosyo-Ekonomik Etkileri”ni konu alan bu çalışma, orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, kırsalda yoksulluğun azaltılması ve kırsal kalkınma ekseninde değerlendirildiğinde ormancılık yönetimi, ormancılık yönetiminin planlanması, ormancılık politikası ve ormancılık sektörünün örgütsel ve finansal yapısına ilişkin önemli bulguları ortaya çıkarmaktadır. Ormanlar, işlevsel açıdan sadece odun üretimi, biyoçeşitlilik, erozyonu önleme, rekreasyonel ve hidrolojik hizmetler sağlama, iklim değişimi ve karbon emisyonunun şiddetini azaltma gibi özelliklere sahip doğal kaynaklar olmayıp, bununla birlikte kırsal kalkınma ve dolayısıyla ülke kalkınmasına katkı sağlayan ve aynı zamanda sosyo-ekonomik bakımdan da gelir artırıcı ve gıda güvenliği sağlayıcı yönleriyle de önem kazanmaktadır. Ormanların sunmuş olduğu pozitif etkiler bu kadar geniş yelpaze içerisinde farklılıklar gösterirken sosyo-ekonomik bakımdan kırsalda yaşayan orman köylülerinin yaşam koşulları ve standartları üzerine olumlu etkileri de yoksulluk yönetimi ve yoksullukla mücadele açısından değerlendirilmesi gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Bu çalışma; yoksulluk, yoksulluk yönetimi, yoksullukla mücadele ve kırsal kalkınma kavramlarını literatürel açıdan inceleyerek, Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesindeki bazı orman köylerinde orman kaynakları yönetimi, kırsal kalkınma ve yoksulluk yönetimi ilişkileri üzerine yapılan anket çalışmalarını içermektedir. Ülkemizin kalkınma çabalarında başarıya ulaşabilmesi ve gelişmiş ülkeler düzeyini ulaşabilmesi, ancak tüm sosyal tabakaların birlikte geliştirilmesi ile mümkündür. Kentlerde ve kırsalda yaşayan insanların yaşam standartları, eğitim, ulaşım, sağlık, iletişim ve diğer alt-yapı olanakları bakımından kıyaslandığında, kırsalda yaşayan toplulukların bu olanaklardan yeterli düzeyde yararlanamadığı saptanmıştır. Oysa, kalkınmış orman köylüsü; ormana olan baskıyı da asgari düzeye indirebilecektir. Bu sayede orman, zaman sürecinde öngörülen standardını koruyabilecek ve fonksiyonlarını yerine getirebilecektir. Bu araştırmada materyal olarak bölgeye ait kaynaklar, kurum kaynakları, çeşitli belge ve dokümanlar ve kurum yöneticileriyle yapılan görüşmeler ile köyde yaşayan insanlarla yüz yüze yapılan anketler ve mülakatlar kullanılmıştır. Anket, rastgele seçilmiş 300 kişiye uygulanmıştır. Anket toplam 20 adet soru içermektedir. Araştırmada yerel halkın ekonomik kaynaklarının kısıtlı olduğu; halkın genel olarak ormancılık ve hayvancılıkla geçimini sağladığı; okur yazar oranının ilkokul ve ortaokul düzeyinde yoğunlaştığı; yerel halkın sebze ve meyve ihtiyaçlarını Pınarbaşı ilçesinden karşıladıkları belirlenmiştir. Köylerde 1980-2016 yılları arasında ORKÖY projeleri adı altında süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, arıcılık ve ev dam örtüsü kredi uygulamaları yapılmıştır. 2010-2016 yıllarında da güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi için kredi uygulaması hayata geçirilmiştir. Araştırmada, her bir köy tek tek incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucu bu bölgede yaşayan halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çeşitli eylem planlarının hayata geçirilmesi öngörülmektedir. Bununla birlikte kırsal kalkınmanın önündeki sorunların ne şekilde çözülebileceğine ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir. Kırsal kesimde yaşayan halkın sosyo-ekonomik durumunun daha iyi bir düzeye getirilmesi birçok sorunların aşılmasında da anahtar rolü görecektir. Kalkınmış orman köylüsü, ormana baskının azalmasına, köylerden kentlere göçlerin önlenmesine ve daha da önemlisi ülkenin ekonomik büyümesine önemli pozitif etkiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study which deals with the socio-economic effects of forest resources on poverty management and rural development" focuses on sustainable use of forest resources, reduction of poverty in rural areas and planning of forest management, forestry policy and forestry sector's organizational and financial structure. Forests are not only natural resources with features such as wood production, biodiversity, erosion control, recreational and hydrological services, regulation of climate change and the reduction of carbon emissions, but they are also important sources in terms of contributing to the rural development and hence the country's socio-economic development with regard to income generation and food safety. While the positive effects of forests vary within such a wide spectrum, the positive effects of socio-economic considerations on the living conditions and standards of rural villagers living in rural areas are also important issues to be taken into account in terms of combating poverty and strengthening poverty management. This research includes literature review on poverty management, poverty alleviation and rural development and a questionnaire which was applied on some forest villagers in Pınarbaşı district of Kastamonu Province with regard to forest resources management, rural development and poverty management. It is only possible for our country to achieve success in development efforts and reach the level of developed countries with the development of all social strata together. When the rural and urban communities are compared in terms of their living standards, education, transport, health, communication and other infrastructure facilities it has been identified that rural communities cannot adequately make use of these opportunities. However, the developed forest villager will also reduce the pressure on forest at a minimum level. In this respect, the forest will be able to maintain its standard and fulfill its functions in time. In this research, institutional resources, various documents belonging to the region, interviews made with the managers of the institution and face-to-face surveys and interviews with the local people living in the village were used as material. The survey was applied to randomly selected 300 people. The questionnaire consists of 20 questions. Assessment of the results shows that the local people have quite limited economic resources and they supply their livelihood from forest resources and animal husbandry and provide their vegetable and fruit needs from Pınarbaşı District. Between 1980 and 2016, milk cattle, milk sheep, beekeeping and home-lying cover loans under the name of ORKÖY projects were applied by the villagers. In 2010-2016, the application of credit for solar water heating system with solar energy has been practiced. In the survey, each village was examined individually. According to the results, it has been suggested that various social, economic and institutional action plans are required in order to improve the life standards of villagers in the district. Furthermore, some suggestions are also presented to solve the problems with regard to rural development. Bringing the socio-economic situation of rural people to a better level will also play a key role in overcoming many problems. Developed forest villagers will have a significant positive impact on the reduction of pressure on forests, the prevention of immigration from villages to the cities, and even more importantly the economic growth of the country.