Akut miyelostik lösemi kanseri tedavisinde kullanılan sitarabin'in metal bazlı ilaç dizaynı çalışmaları
Metal based drug desing of cytarabine used in the treatment of acute myeloctic leukemia
- Tez No: 465135
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez kapsamında, antikanser ilaç etken maddesi olan Sitarabin'in yeni metal bazlı ilaç dizayn çalışmaları yapılmıştır. Bu amaçla, değişik analitik şartlar denenerek Sitarabin'in Cu(II), Zn(II), Pt(II) ve Pd(II) metal bazlı bileşikleri sentezlenmiş ve oluşan bileşiklerin yapıları, analitik ve spektroskopik olarak incelenmiştir. Yapı aydınlatılmasında erime noktası, elementel analiz gibi yöntemlerin yanı sıra UV, IR ve NMR gibi spektoskopik ve MS gibi yöntemlerden yararlanılmıştır. Analitik ve spektroskopik olarak yapısı aydınlatılan yeni ilaç dizaynlarının termal kararlılıkları DTA-TG teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Elektrokimyasal davranışları hem oksidasyon hemde redüksiyon yönünde çalışılmıştır. Bu deneyler sırasında, pH, tampon çözelti bileşimi, potansiyel tarama hızı ve çeşitli parametilerin etkisi araştırılmıştır. Cyt ilaç etken maddesinin ve tüm metal bazlı ilaç dizaynlarının balık sperm DNA (FSdsDNA) ile etkileşimleri UV-vis spektroskopisi ile incelenmiştir. Spektroskopik ölçümlerden elde edilen veriler değerlendirildiğinde; DNA molekülü ile tüm metal bazlı ilaç dizaynlarının FSdsDNA ile etkileştiği anlaşılmıştır. Ayrıca, Cyt ve yeni ilaç dizaynları, altın nano partiküller üzerine bağlanarak ve U87 hücre hattı üzerinde uygulanarak anti kanser aktivitesi incelenmiştir. Aynı zamanda altın bağlamadan da U87 hücre hattına uygulanmış ve iki sonuç karşılaştırılıp anti kanser aktivite ve toksisite sonuçları üzerinden kıyas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, anticancer durg Cytarabine's drug design investigations has been done. For this purpose, Cu(II), Zn(II), Pt(II) and Pd(II) metal based compounds of cytarabine were synthesized by trying different analytical contidions and characterized with analytical and spectroscopic methods. In structure clarification, melting point, elemental analysis, and like UV-Vis., IR, NMR and MS spectroscopic techniques were used. After the clarification of new molecule structures, thermal behavior of the new designed drug molecules' were investigated by DTA-TG techniques. Electrochemical behavior of the molecules were investigated both reduction and oxidation way. In these experiments, pH, buffer solution, potential scan rate and other different parameters were also investigated. Cyt drug molecule and its new metal based drug design molecules' interactions with fish sperm DNA (FSdsDNA) were investigated by UV-Vis. Spectroscopic methods. When the data got from spectroscopic methods; it is understood that all molecules interact with FSdsDNA. Also anticancer activity of the active gradients and new designed metal combined drug molecules bonded to the gold nanoparticules were investigated towards the U87 cell culture. Beside these, all molecules anticancer activities and toxicities tested without bonded to gold nanoparticules and compared to other results.