Havlu kırpıntılarından selüloz eldesi, selüloz asetat sentezi ve karakterizasyonu
Preparation of cellulose from towel waste, synthesis of cellulose acetate and characterization
  1. Tez No: 465136
  2. Yazar: ŞEYMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada pamuk işleyen birçok fabrikada selüloz ihtiva eden pamuklu atıklar bulunmaktadır. Bu pamuklu atık materyaller kullanılarak katma değerli yüksek ürünlere dönüştürülmektedir fakat bu konuda ülkemizde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, pamuklu atıklar ağartma işlemi ile temizlenmiştir. Daha sonra ağartılmış selüloz; sülfürik asit katalizörlüğünde asetanhidrit ile reaksiyona sokularak selüloz triasetat (CTA) sentezlenmiştir. CTA uygun şartlarda magnezyum asetat/asetik asit karışımında hidrolizlenerek selüloz diasetat (CDA)'a dönüştürülmüştür. CTA ve CDA'ların yapısı FT-IR, 1H-,13C-NMR ve XRD spektroskopik yöntemleri ile aydınlatılmıştır. DTA-TG ile termal davranışı, SEM ile yüzey morfolojisi incelenmiştir. Ayrıca CDA sentezinde hidroliz süresi arttıkça DS değerlerinin küçüldüğü görülmüştür. CDA'ların CTA'dan farklı olarak asetonda çözündüğü anlaşılmıştır. CDA'ların DS değerleri 1H-NMR ve titrimetrik metotla belirlenerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cellulose containing cotton wastes have been used in several factories that use cotton around the world. The waste cotton materials can be converted to valuable materials but no studies have been carried out in our country. In this master study, cotton wastes were cleaned via bleaching process. After this process, cellulose triacetate (CTA) was synthesized with reaction between the bleached cellulose and acid anhydride under sulfuric acid as catalysis. In order to obtain cellulose diacetate (CDA), CTA was hydrolyzed with magnesium acetate/acetic acid mixture under favorable conditions. The structure of the CTA and CDA was clarified by 1H-, -13C-NMR, FT-IR, XRD spectroscopic methods. Thermal behavior of cellulose and surface morphology were investigated by using DTA-TG and SEM, respectively. It was found that the DS values decreased as the duration of hydrolysis increased in CDA synthesis. It was also understood that CDA's were dissolved in acetone differently from CTA. DS values of CDA were compared by using 1H-NMR and titrimetric method.