Çırçır atığının etlik piliç yetiştiriciliğinde altlık materyali olarak kullanılabilirliği
Applicability of cotton ginning machine waste as litter material in broiler breeding
  1. Tez No: 465137
  2. Yazar: GÜVEN GÖRKEM BALABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, çırçır atığının etlik piliç yetiştiriciliğinde altlık materyali olarak kullanılabilirliğini ortaya koymak amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hayvansal Araştırma ve Uygulama Merkezinde yürütülmüştür. Denemede 630 adet günlük Ross 308 hibrit civcivi kullanılmış ve 40 gün sürmüştür. Araştırma, altlık materyali olarak yaygın olarak kullanılan talaş, çırçır atığı ve % 50 talaş + % 50 çırçır atığı karıştırılmasından elde edilen deneme grupları ve bunların 3'erli tekerrüründen oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Research and Application Centre of the Faculty of Agriculture at Kahramanmaraş Sütçü İmam University in order to examine the applicability ginning waste for litter use in broiler breeding. In the study, 630 daily Ross 308 hybrid chicks were used over a period of 40 days. In the experiment, three groups kept on the commonly used sawdust, ginning waste and 50 % sawdust and 50 % ginning waste were used in three repetitions.