Pamuk sapları-atık hayvansal yağ karışımlarından elde edilen briketlerin yanma performansının incelenmesi
The examination of burning performance of the briquettes obtained from mixtures of cotton stalks and animal suet
  1. Tez No: 355496
  2. Yazar: BURHAN SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT LÜTFİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye' de ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştirilen pamuk bitkisinin sap ve kozalarının briket haline getirilerek, değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 100 bin ton/yıl pamuk ve çırçır atığının ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu atıkların yıllık yaklaşık 1591 GJ enerji potansiyelinin olduğu belirlenmiştir. Pamuk sapları tarladan toplandıktan sonra parçalama, inceltme, öğütme ve kurutma işlemlerine tabi tutularak briket yapımına elverişli hale getirilmiştir. Birleştirici malzeme olarak atık hayvansal iç yağlar kullanılmıştır. Pamuk sapları ve hayvansal iç yağı değişik yüzdelik (% 0-25) oranlarda karıştırılarak, soğuk pres altında briketleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Pamuk sapları ve hayvansal iç yağların elementel analizleri yapılmıştır. Briketleme işlemi için, gerekli minimum basınç 90MPa olarak tespit edilmiştir. Briketlerin ısıl değerlerinin (3847-5295) cal/gr aralığında olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen briketler yakılarak baca gazı emisyonları ölçülmüştür. İç yağ oranı % 0-15 aralığında olan briketlerin baca gazı emisyonlarının sınır değerlerin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, that the turning of stalks and bolls of the cotton plant, widely grown in Turkey and especially in Southeastern Anatolia, into briquettes is aimed to evaluate. It has been appeared in the study that 1x105 tons / year of cotton and cotton gin wastes occur in Southeastern Anatolia region. The annual energy potential of there wastes is determined as 1591 GJ. After harvested from the field, cotton stalks were streamlined to making briquettes by subjected to shredding, thinning, grinding and drying process. Domestic animal fat wastes were used as bonding material. Briquetting process was carried out under cold press by mixed cotton stalks with animal suet in various (0-25) percentages. Elemental analysis of cotton stalks and animal suet were made. For briquetting operation, the minimum required pressure was determined as 90Mpa. Briquettes thermal values was found to be in the range (3847-5295) cal/gr. Exhaust gas emissions were measured by burning the obtained briquettes. It has been found that the exhaust gas emissions of the briquettes with (0-15) animal suet ratio are below the limit values.