Determination of factors influence on the cost and profit of chicken broiler production in northern region of Iraq
Kuzey ırak bölgesinde etlik piliç üretiminin maliyet ve karı üzerine etkili olan faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 465139
- Danışmanlar: Prof. Dr. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Kuzey Irak bölgesinde tavuk eti üretimi maliyetleri ve karı üzerine etkili olan faktörler analiz edilmiştir. Araştırmanın ana materyali 2013-2014 üretim döneminde Kuzey Irak Hayvansal Üretim Departmanı ile birlikte işbirliği yapılarak toplam 860 üretici ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen verilerden oluşmaktadır. Çalışmanın popülasyonunu çalışma bölgesindeki tüm broyler üretim çiftlikleri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler Cobb-Douglas üretim fonksiyonu ile analiz edilmiştir. Modelde üreticilerin geliri bağımlı değişken, üreticilerin sosyo demografik özellikleri ve üretim maliyetleri bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. Açıklayıcı değişkelerden yem masrafı, tavuk masrafı ve satılan tavukların yaşının pozitif ve önemli olduğu tespit edilmiştir (p ≤ 0.01) bununla birlikte çalışan ücretleri ve ısıtma sistemi masrafı da pozitif ve önemli bulunmuştur (p ≤ 0.05). Ayrıca soğutma sistemi pedi pozitif ve önemli bulunmuştur (p ≤ 0.01). Buna karşın yem fiyatı, tavuk fiyatı ve ölüm oranı negatif ve önemlidir (p ≤ 0.01). Broyler üretiminde firmaların daha iyi yönetim anlayışı ve broyler üretiminin pazar talepleri doğrultusunda üretim yapılması için daha doğru besleme yapılması desteklenmelidir. Ayrıca, broyler üreticilerinin üretim kapasitelerini artırılmasını destekleyen politikalar uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine factors influence on the cost and profit of chicken meat production in Northern Region of Iraq. The primary data were collected from 860 farm owners with interview during 2013-2014 production seasons, in collaboration with the directorate of animal department in Northern Region through personal interview methods and using questionnaire that was specially designed to achieve the objectives of the study. The population of the study was the whole broiler farms in the study area. On the other hand, the data was analyzed by Cobb-Douglas production function. In the model, farmer's income was chosen as a dependent variable and the socio demographics characteristics of farmers and the costs are independent variables. The explanatory variables were feed cost, chick cost and age of chicken sold were found to be positive and statistically significant (p ≤ 0.01). Labour cost and hitter for heating system were found to be positive and statistically significant (p ≤ 0.05) and also pad for cooling system were found to be positive and statistically significant (p ≤ 0.1). On the other hand, explanatory variables including feed price, chicks price and mortality rate were found to be negative and statistically significant (p ≤ 0.01). Moreover, broiler farms should be encouraged to adopt better feed management practices and also feed broilers with nutritious feed for the right market weight to be gained by week eighth to reduce expenditure on feed. Policies that will encourage broiler producers to increase production capacity should also be encouraged.