Sermaye yapısı belirleyicilerinin uygulanabilirliğinin test edilmesi : Türkiye tarım kredi kooperatiflerinde bir uygulama
Test of the applicability of capital structures determinanst: An emprical study on Turkish agricultural credit koopratives
- Tez No: 190817
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada sermaye yapısını etkileyen faktörler farklı açılardan analizedilerek önemleri ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda, TKK' nebağlı toplam 16 bölge birliği ve bu bölge birliklerine bağlı kooperatiflerarasından seçilen ilk 10 bölge birliği ve bağlı kooperatiflerde sermaye yapısınıve etkileyen mali değişkenleri tespit etmek üzere, söz konusu bu birimlereilişkin 2001 -2005 dönemi enflasyona göre düzeltilmiş mali tabloları, ve T.C.Ziraat Bankası kaynaklarından kullandıkları ortalama faiz oranı esas alınmıştır.Analizde Fiili Borç Kullanım Oranı bağımlı değişken olarak; Satış GiderlerininSatışlara Oranı, Faaliyet Karının Satışlara Oranı, Faaliyet karının AktiflereOranı, Özsermaye Çarpanı, FVÖK'ın Faiz giderlerine oranı ve ÖzsermayeTutarı ise bağımsız değişkenler grubu içerisinde ele alınmış ve sermayeyapısındaki yabancı kaynak kullanımına etkileri çoklu regresyon analizi veKısmi Korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Varılan sonuçların güvenirliğinitest etmek amacıyla ANOVA modeli; gruplararası farklılığın tespitine yönelikolarak da Tukey's_B testi uygulanmıştır. Ulaşılan sonuçlar arasında; satışgiderlerindeki artış Özsermaye ihtiyacını artırmaktadır. Diğer önemli bir sonuçise sermaye yapısının belirlenmesinde kısmi korelasyon yöntemi daha istikrarlıve regresyon katsayıları ile daha uyumlu sonuçlar vermiştir. Yine, 2003 yılıhariç, diğer yıllarda analiz sonuçlarının anlamlılık düzeyi oldukça yüksekbulunmuştur. Bölge birlikleri ve bağlı kooperatiflerde sermaye yapısı oranlarıaçısından farklılıklardan haraketle homojen alt grupların varlığı Tukey's_B testiile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, factors that influence capital structure have been analyzedfrom various perspectives to determine their relative importance incooperatives and regional unions. To this end, first 10 regional union andcooperatives that are associated with them has been chosen to investigate therelative importance of financial variables that effect capital structure. Analysiscovers the financial results of fiscal years of 2001- 2005 and, financialstatements represents inflation-adjusted figures. The cost of debts, both short-term and long-term, has been calculated from interest rates charged by ZiraatBank over the same period. In the analysis, Actual Debt Ratio has been takenas dependent variable, while, Sales Expenditure/ sales; Operating Profit /Sales; Operating profit / Assets; Equity multiplier; EBIT / Net Interest, andTotal Equity capital has been taken as independent (predictors) variables. Andmultiple regression analysis and partial correlation has been applied todetermine effects of these financial variables on Actual Debts Ratio orequivalently, amount of debt utilized in capital structure of Regional Unionsand Associated Cooperatives. To test the significance of result of theanalysis, ANOVA model has been applied; to test sources of inter groupdifferences Tukey?s_B test has been applied. Findings of the study showedthat; an increase in sales expenditure directly increase need for equity capital,regarding statistical techniques partial correlation analysis produced morestable predictions and consistent results with that of multiple regressionanalysis in determination capital structure.