Farklı sulama programlarının sofralık üzümde verim, verim bileşenleri ve su kullanım randımanına etkileri
Effect of different irrigation aplications on yield, yield components and water use efficiency of vineyard
- Tez No: 465188
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DAĞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Manisa Alaşehir ovasında 2016 yılında, sofralık çekirdeksiz üzüm çeşidi kullanılarak yapılan bu araştırmada, damla sulama sistemi ile uygulanan tam ve kısıtlı sulama programlarının yaş üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede iki farklı bitki gelişme dönemi (sürme-çiçeklenme dönemi; çiçeklenme-ben düşme dönemi) dikkate alınarak 8 farklı sulama konusu incelenmiştir. Etkili kök bölgesindeki nem açığı dikkate alınarak sulama konuları oluşturulmuştur. 7 gün sulama aralığında topraktaki nem açığının tamamının karşılandığı konu“S1”tam sulama konusu olarak belirlenmiştir. Belirlenen fenolojik dönemlerde kontrol konusuna verilen suyun % 75'i, % 50'si, % 25'i ve % 0'ı olacak şekilde diğer konulara sulama suyu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A field study was conducted to investigate the effects of full and deficit water level on fresh yield, and quality parameters of seedless grape (Vitis vinifera L.) using drip irrigation system in the Manisa Alaşehir plain during the 2016 growing season. Experiment was set up out in randomized plot design with three replications. In the trial, two known development stages (vegetative-flowering ; vegetative-yield formation stages) of the plant were considered and a total of 8 different drip irrigation tratments were applied. The irrigation treatments were based on soil water depletion replenishments from the effective root zone. Full irrigation treatment“S1”was designated to receive 100 % soil water depletion every 7-day irrigation frequencies. Other treatments, were obtained irrigation water at the rates of 75, 50, 25 and 0 % of full treatments, (S1) on the same development stages.